Zielone ściany – dlaczego warto inwestować w pnącza?

Na zdjęciu budynek porośnięty roślinami pnącymi. 

Nie tylko w sercu metropolii, ale także w mniej urbanizowanych obszarach, natura staje się kluczem do kształtowania estetyki i funkcjonalności przestrzeni. Zarówno betonowe centra miast, jak i otoczenie szkół czy domy jednorodzinne na przedmieściach mogą być wzbogacone o zieloną nutę dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w architekturze krajobrazu, takim jak zielone ściany. Z pomocą pnączy, nie tylko miejskie, szare przestrzenie, ale również pozamiejskie zakątki mogą zostać przekształcone w zielone oazy. Takie podejście przynosi korzyści nie tylko dla środowiska, ale również dla mieszkańców.

 1. Dlaczego warto sadzić pnącza?
 • Poprawa mikroklimatu: Pnącza, dzięki procesowi fotosyntezy, pochłaniają dwutlenek węgla i emitują tlen. Pomagają też w ochładzaniu powietrza poprzez transpirację, co jest niezwykle istotne w kontekście miejskich wysp ciepła.
 • Bioróżnorodność: Pnącza stanowią doskonałe schronienie dla wielu gatunków ptaków i owadów, w tym dla pszczół, które odgrywają kluczową rolę w ekosystemie.
 • Zmniejszenie zanieczyszczeń: Rośliny te potrafią pochłaniać szkodliwe substancje z powietrza, takie jak benzen czy formaldehyd. Dodatkowo zatrzymują pył i kurz, przyczyniając się do oczyszczania powietrza w aglomeracjach miejskich.
 • Ograniczenie ryzyka powodzi: Pnącza, zwłaszcza w połączeniu z innymi rozwiązaniami błękitno-zielonej infrastruktury, spowalniają spływ powierzchniowy i przyczyniają się do zatrzymywania wody deszczowej, zmniejszając ryzyko podtopień.
 1. Czy pnącza szkodzą elewacji?

To pytanie, które często pojawia się w kontekście wykorzystania roślin pnących w architekturze krajobrazu.

Wielu obawia się, że pnącza mogą niszczyć lub osłabiać strukturę elewacji. Jednak w rzeczywistości, sytuacja jest bardziej złożona.

Większość pnączy, jeśli są odpowiednio pielęgnowane i rosną na zdrowych, nieuszkodzonych elewacjach, nie powoduje szkód strukturalnych. Przykładowo, bluszcz posiada przylgi, które pozwalają mu przyczepiać się do powierzchni budynku, ale nie wnikają w strukturę elewacji. Ważne jest jednak, by elewacja była w dobrej kondycji przed wprowadzeniem pnącza – wszelkie pęknięcia czy uszkodzenia mogą stanowić punkt wejścia dla korzeni i w dłuższej perspektywie przyczynić się do powiększenia szkód.

Co więcej, pnącza mogą działać na korzyść budynków. Pełnią funkcję dodatkowej izolacji termicznej, co może przyczynić się do redukcji strat ciepła z budynków w okresie zimowym.

Podsumowując, odpowiedź na pytanie, czy pnącza szkodzą elewacji, zależy od stanu samej elewacji oraz od odpowiedniej pielęgnacji pnączy. Jeśli oba te czynniki są spełnione, rośliny pnące mogą stanowić wartościowy dodatek do naszego otoczenia bez negatywnego wpływu na elewacje.

 1. Jakie pnącza warto wybrać?
 • Bluszcz: Zimozielony, doskonały dla ptaków, które szukają schronienia. Jego fioletowe owoce są trujące dla ludzi, ale stanowią pokarm dla wielu gatunków ptaków.
 • Winobluszcz: Charakteryzuje się piękną jesienią kolorystyką a zimą jego brązowe pędy tworzą malowniczą płaskorzeźbę na elewacji, a sezonowy brak liści sprawia, że słońce nagrzewa elewację. Jego owoce przypominają winogrona, ale podobnie jak owoce bluszczu są niejadalne dla ludzi.
 • Winorośl: Doskonały pomysł na zazielenienie altany lub ogrodzenia – efektowne zielone liście oraz jadalne, również dla ludzi owoce.

 

 1. Jak edukować i promować ideę zielonych ścian w szkołach?

Zielone ściany to nie tylko efektowny element architektoniczny, ale przede wszystkim narzędzie do poprawy jakości życia w miejskim środowisku. Wychodząc naprzeciw potrzebom edukacyjnym, projekt „Klimat w szkołach metropolii” pokazuje, jak wprowadzić młodzież w świat zielonych technologii i zachęcić ich do aktywnego uczestnictwa w tworzeniu zielonych przestrzeni.

 1. Warsztaty praktyczne: Organizując warsztaty, na których uczniowie mogą samodzielnie zakładać małe zielone ściany, dajemy im praktyczne narzędzia i doświadczenie.
 2. Lekcje teoretyczne: Przez wykłady i prezentacje dotyczące korzyści płynących z zielonych ścian – takich jak izolacja termiczna, poprawa jakości powietrza czy wsparcie dla bioróżnorodności – uczniowie zdobywają wiedzę, która motywuje ich do działania.
 3. Zaangażowanie społeczności szkolnej: Poprzez konkursy na najlepszy projekt zielonej ściany czy akcje sadzenia roślin, możemy włączyć całą społeczność szkolną w tworzenie zielonego otoczenia.

Dzięki takim działaniom uczniowie nie tylko zdobywają wiedzę na temat zmian klimatu i ekologii, ale również uczą się, jak bezpośrednio wpłynąć na poprawę swojego otoczenia.

 

Zakończenie

Pnącza i zielone ściany nie są tylko modnym trendem w architekturze krajobrazu. Są odpowiedzią na wiele wyzwań, ponieważ stajemy w obliczu skutków zmian klimatu. Odpowiednio wykorzystane, mogą przyczynić się do tworzenia zdrowszych, bardziej przyjaznych dla ludzi i środowiska przestrzeni.


Jak to zrobić?

Zajrzyjcie do przygotowanego przez nas poradnika “Klimat na 5!”  i dowiedzcie się jak wykonać elementy błękitno – zielonej infrastruktury:
🔹nieckę retencyjną
🔹ogród deszczowy w gruncie
🔹ogród deszczowy w skrzyni
🔹zieloną ścianę
🔹kompostownik

Skąd wziąć pieniądze na przydomowe obiekty do magazynowania wody deszczowej?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) rozpoczął trzecią edycję programu “Moja woda” skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. W ramach programu można otrzymać dofinansowanie do 6000 zł. Program “Moja woda” ma pomóc w łagodzeniu skutków suszy i przeciwdziałaniu podtopieniom budynków w Polsce.

Wszystkie informacje jak ubiegać się o dotację dostępne są TUTAJ

Skip to content