10 powodów by zostać młodym liderem działań klimatycznych!

Na zdjęciu młodzi działacze klimatyczni

„Czy marzy się Wam edukacja klimatyczna bliska życiu? Taka, która ułatwia codzienne wybory, wspiera możliwość działania, integruje lokalne społeczności. I nie straszy? Nam tak! Podobnie jak uczestnicy Okrągłego Stołu dla Edukacji Klimatycznej, inicjatywy mającej na celu opracowanie modelu edukacji klimatycznej, uważamy, że w procesie edukacji o zmianach klimatu ważne jest, żebyśmy:

– prezentowali aktualną wiedzę, popartą badaniami naukowymi,
– stawiali na praktyczny wymiar informacji, które przekazujemy,
– zachęcali uczniów do zgłębiania tematu, inspirowali i pokazywali kierunki działania.”

Tak  napisali autorzy we wstępie do bezpłatnych scenariuszy zajęć lekcyjnych  “Klimat na 5!”, jednocześnie zwracają też uwagę na bardzo ważną kwestię: 

„Z jednej strony może to mobilizować młodych ludzi do aktywności, z drugiej może być dla nich trudne. Jak tu się nie bać czarnych wizji świata za 10, 30 lat? Coraz częściej słyszymy o przypadkach depresji klimatycznej. Dlatego ważne jest rozmawianie z uczniami w sposób szczery, otwarty i dający nadzieję. Warto mówić o tym, że człowiek odpowiada za kryzys klimatyczny, jednak poprzez swoje działanie może wpłynąć pozytywnie, a docelowo zatrzymać zmiany klimatu. Podkreślajmy, że pozytywny scenariusz dla naszej planety jest możliwy i budujmy w uczniach poczucie sprawczości!” 

Jeśli zastanawiacie się nad tym jak budować w młodych ludziach poczucie sprawczości rozważcie wraz z nimi możliwości zostania liderem działań na rzecz łagodzenia i adaptacji do skutków zmian klimatu. Poniżej prezentujemy listę 10 powodów, dla których warto zostać liderem działań klimatycznych

  1. Możesz inspirować innych: Kiedy zaczniemy podejmować działania, inni mogą nas zobaczyć i postanowić również działać. Możemy być przykładem do naśladowania dla innych i zachęcać ich do zmian.
  2. Twoje pomysły są ważne: Dziel się swoimi pomysłami z innymi! Twoje kreatywne rozwiązania mogą być inspiracją i pomóc w walce ze zmianami klimatu. 
  3. Jesteś przyszłością: To dzieci i młodzi ludzie, odziedziczą ten świat po aktualnych dorosłych. Dlatego ważne jest, abyśmy dbali o planetę już teraz, aby przyszłe pokolenia miały dobre warunki do życia.
  4. Twój głos jest słyszalny: Możemy mówić o sprawach, które są dla nas ważne, i wpływać na decyzje podejmowane przez dorosłych.
  5. Jesteś zmotywowany: Często dzieci i młodzi ludzie mają dużą motywację do działania. Ta pasja może być napędem do realnych zmian!
  6. Możesz uczyć innych: Dzieci i młodzi ludzie mają wiedzę na temat zmian klimatycznych. Możemy uczyć swoje rodzeństwo, kolegów z klasy czy rodziców i dziadków o tym, jak łagodzić zmiany klimatu i adaptować się do ich skutków.
  7. Współpraca jest kluczem: Działając razem, możemy osiągnąć więcej. Tworzenie grup działań klimatycznych w naszych szkołach lub lokalnych społecznościach pozwoli nam na większe wpływanie na otoczenie. Jedna zielona ściana wiele nie zmieni, ale pomyślcie, o tym jak mógłby się zmienić mikroklimat w upalne dni, gdyby przy każdym budynku w Waszej okolicy była taka zielona ściana z bujnych pnącz?
  8. Nie potrzebujesz dużo pieniędzy: Bycie liderem działań klimatycznych nie wymaga wielkich kosztów. Często to proste zmiany w naszych codziennych nawykach mogą mieć największy wpływ. Jak zmniejszyłaby się ilość odpadów gdyby w okolicy każdy miał dostęp do kompostownika?
  9. Kochasz zwierzęta: Wiemy, że zmiana klimatu wpływa również na zwierzęta. Jako liderzy działań klimatycznych możemy je chronić i wspierać, np. ograniczając koszenie trawników lub wysiewając łąki kwietne, które stanowią bazę pokarmową oraz schronienie dla licznych owadów, ptaków i małych ssaków. W ten prosty sposób przyczyniamy się do ochrony bioróżnorodności.
  10. Zmieniaj świat na lepsze: To najważniejszy powód! Każdy człowiek ma moc zmiany otaczającego je świata. Liderzy działań klimatycznych, to osoby, które dążą do rozwiązań korzystnych dla nas wszystkich.

    Dzieci i młodzież mają wiele do zaoferowania w zakresie działań na rzecz łagodzenia i adaptacji do skutków zmian klimatu. Niezależnie od tego, jak małe są nasze działania, razem możemy wpływać na zmiany i tworzyć lepszą przyszłość dla całej planety.



Skip to content