Zrób to sam

Jak stworzyć ogród deszczowy? Poradnik WIDEO

14.02.2022

Szacuje się, że ogród deszczowy może chłonąć nawet 40 procent wody więcej, niż klasyczny trawnik w identycznych uwarunkowaniach glebowych. Każdy może stworzyć ogród deszczowy przy swoim domu. Podpowiadamy, jak to zrobić w 5 krokach.

Przypomina zwyczajny ogród, składa się jednak głównie z gatunków roślin „do zadań specjalnych”, które retencjonują i dodatkowo oczyszczają wodę, zbierając ją z pobliskich terenów utwardzonych – np. dachów, chodników, ciągów pieszych oraz z przydomowych podjazdów i parkingów. Stwórz ogród deszczowy samodzielnie, z pomocą Gdańskiego Poradnika Małej Retencji:

Ogród deszczowy w 5 krokach

13.02.2022

Jak w prosty sposób wykonać ogród deszczowy? Jakie korzyści płyną z posiadania ogrodu deszczowego? Jak ogród deszczowy wpływa na funkcjonowanie całego otoczenia? Dowiesz się tego z poradnika. Pobierz plik ii do dzieła!

Pobierz plik PDF

Jak przystosować miasta do anomalii pogodowych?

10.02.2022

Anomalie pogodowe spowodowane globalnymi zmianami klimatu (w Gdańsku przede wszystkim ulewne deszcze, burze, silne wiatry i fale upałów) występują i będą występować coraz częściej. Zmniejszenie wrażliwości na te ekstremalne zjawiska i ich skutki staje się dla polskich miast koniecznością.

Rosnące temperatury zwiększają tempo parowania wody z gleby, roślin i zbiorników wodnych, co skutkuje suszą. Cieplejsza atmosfera może pomieścić więcej pary wodnej, co sprzyja intensyfikacji opadów. Ocieplenie powierzchni oceanów niesie za sobą zmiany w cyrkulacji atmosferycznej.

Naukowcy szacują, że do końca wieku poziom mórz wzrośnie aż o metr, a to oznacza, że woda będzie się wdzierać np. do Gdańska, Gdyni czy Sopotu.

Jak adaptować miasto do zmian klimatu? Zobaczcie film:

Skip to content