Budowa kompostowników to jedno z najważniejszych rozwiązań, jeżeli chcemy ograniczyć ilości odpadów wywożonych na wysypiska. Przy okazji możemy zaoszczędzić nieco gotówki oraz przyczynić się do łagodzenia zmian klimatu poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Jest to również sposób na przystosowanie się do skutków zmian klimatu – ziemia wzbogacona kompostem zatrzymuje więcej wody deszczowej, dzięki czemu magazynuje wodę w miejscu i przeciwdziała suszy.
Kompostowanie jest procesem biologicznym, w którym odpady organiczne są przekształcane w kompost – naturalny, bogaty w składniki odżywcze nawóz, który poprawia również strukturę gleby i zwiększa jej chłonność. Właśnie dlatego budowa kompostownika ma wiele zalet, które warto poznać.
Poniżej przedstawiamy 9 najważniejszych zalet budowy kompostowników:
- Redukcja ilości odpadów organicznych, które trafiłyby na wysypiska.
- Produkcja naturalnego nawozu organicznego do użytku w ogrodzie, sadzie, rolnictwie, a także na balkonie.
- Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, które są produkowane w procesie gnicia materii organicznej.
- Oszczędność kosztów związanych z zakupem nawozów sztucznych i wywozem odpadów na wysypiska.
- Poprawa jakości gleby poprzez dostarczanie składników odżywczych oraz korzystny wpływ na strukturę gleby.
- Wspieranie zdrowego wzrostu roślin i zwiększenie ich odporności na choroby i szkodniki.
- Tworzenie zdrowej, żyznej gleby oraz zwiększenie jej zdolności do zatrzymywania wody.
- Zwiększenie świadomości ekologicznej i promowanie zrównoważonego stylu życia.
- Możliwość recyklingu większości odpadów organicznych w domu.
Chcesz wiedzieć więcej?
O tym jak zabrać się do budowy kompostownika – przeczytasz tutaj: https://klimatwszkolach.pl/kompost-czyli-czarne-zloto-ogrodnika/
W ramach projektu “”Klimat w szkołach metropolii” zachęcamy do korzystania z darmowych scenariuszy lekcji i materiałów edukacyjnych, które można pobrać z naszej strony z zakładki Materiały do pobrania oraz praktycznego Poradnika Klimat na 5!, w którym prezentujemy proste instrukcje realizacji kompostowników, zielonych ścian, niecek retencyjnych oraz ogrodów deszczowych, które można zrealizować w swoim ogrodzie lub najbliższym otoczeniu.
***************
Klimat w szkołach metropolii to największy projekt edukacyjny realizowany na terenie Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot do końca kwietnia 2024 r. Celem projektu jest podniesienie świadomości uczniów, ich rodziców i mieszkańców metropolii na temat łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków.
Projekt jest realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Funduszy Norweskich i EOG oraz budżetu państwa. Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway.
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.