Na zdjęciu nauczycielka z monitorem interaktywnym.
Zajrzeliśmy do wnętrza liścia, docierając aż do jego komórek, obserwowaliśmy proces obiegu wody w przyrodzie, a wszystko to dzięki monitorowi najnowszej generacji, który Szkoła Podstawowa w Gościcinie otrzymała od Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot w ramach projektu “Klimat w szkołach metropolii”. We wtorek, 18 października w placówce odbyło się uroczyste przekazanie sprzętu, podczas którego uczniowie zaprezentowali jego imponujące możliwości.
Jak zapobiegać podtopieniom i suszy, jakie są skutki zmian klimatu i jak ważne dla środowiska jest gromadzenie wody – między innymi tego dowiadują się uczniowie z projektu “Klimat w szkołach metropolii”. Wszystko podane jest w sposób nowoczesny i zachęcający uczniów do nauki o ekologii. To największy projekt edukacyjny OMGGS. Bierze w nim udział 40 metropolitalnych szkół.
Na terenie wszystkich szkół wybudowane zostaną zielono-niebieskie inwestycje, takie jak ogrody deszczowe, ściany zieleni, kompostowniki. Za kilka tygodni przeszkoleni zostaną nauczyciele, a już teraz do placówek trafił multimedialny sprzęt – projektory i notebooki oraz monitory interaktywne, które będą wykorzystywane podczas lekcji o ekologii.
Na filmie przekazanie monitora w szkole w Gościcinie.
O klimacie bez nudy. Multimedialny sprzęt w SP w Gościcinie
Szkoła Podstawowa w Gościcinie otrzymała w ramach projektu monitor interaktywny. O tym, jak jest on przydatny do nauki m.in. o przyrodzie i geografii, przekonali się goście wtorkowej uroczystości, podczas której sprzęt został przekazany uczniom i nauczycielom. Szkoła w Gościcinie jest jedną z dwóch w gminie Wejherowo, które są partnerami projektu “Klimat w szkołach metropolii” i jedną z 7 w powiecie wejherowskim. To rekordowa liczba. Podobny udział w projekcie mają tylko szkoły z powiatu tczewskiego.
Czytaj również: Uroczyste przekazanie monitora interaktywnego w Szkole Podstawowej nr 11 w Tczewie >>>
W spotkaniu uczestniczyli nauczycielka przyrody, Danuta Meyer-Seroczyńska, uczniowie klasy VI, wójt gminy Wejherowo, Przemysław Kiedrowski oraz kadra pedagogiczna partnerskich szkół z powiatu wejherowskiego: Barbara Klebba, dyrektorka ZSP w Lini, Renata Solarczyk, wicedyrektorka PZKS w Wejherowie, Anna Burchacka, wicedyrektorka SP nr 1 w Rumi oraz nauczycielki koordynujące projekt: Anna Mishka z SP w Kielnie i Katarzyna Nikrant z SP nr 2 w Bolszewie.
Na zdjęciu dyrektor szkoły w Gościcinie.
Dyrektor szkoły w Gościcinie, Arkadiusz Malinowski z dumą opowiedział o projektach, w których uczestniczy placówka, stając się jedną z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych w Polsce.
– To kolejny sprzęt najnowszej generacji w naszej szkole, bardzo się z niego cieszymy i dziękujemy – powiedział Arkadiusz Malinowski. – Ekologia leży nam na sercu, dbamy o zielone otoczenie szkoły, sadzimy rośliny, między innymi takie, które oczyszczają deszczówkę, dlatego z radością przyjęliśmy zaproszenie do udziału w metropolitalnym projekcie. Dzięki temu mamy kolejny sprzęt, który pozwala nam nauczać w nowoczesny sposób, dotrzymując kroku uczniom i dostosowując się do nowych technologii towarzyszących życiu młodzieży. Teraz czekamy na zieloną ścianę, która będzie przykładem, jak w naszym otoczeniu możemy sobie radzić ze skutkami zmian klimatu.
Na zdjęciu wójt gminy Wejherowo.
O ważnej roli młodzieży mówił też wójt gminy Wejherowo, Przemysław Kiedrowski.
– Każdy z nas na co dzień może przyłożyć rękę do ochrony środowiska, choćby podnosząc papierek z ziemi i wrzucając go do odpowiedniego pojemnika – powiedział wójt. – Szczególnie ważne jest, aby młodzi wiedzieli, jak przeciwdziałać zmianom klimatu i jak radzić sobie ze skutkami zmian klimatu. To wy, uczniowie będziecie kiedyś dyrektorami, wójtami, to wy zbudujecie nasz świat i to od was zależeć będzie los naszej planety. Mamy nadzieję, że wiedzę, którą zdobędziecie dzięki projektowi “Klimat w szkołach metropolii” wyniesiecie z murów szkolnych i przekażecie ją swoim rodzicom, dziadkom i sąsiadom.
Goście obejrzeli specjalną stronę internetową, poświęconą projektowi www.klimatwszkolach.pl. Możliwości monitora zaprezentowali szóstoklasiści. Pokazali, jak działa interaktywny program do nauki, wykorzystywany w szkole. Animacja pokazująca budowę serca, wykresy prezentujące przepływ wód podziemnych, proces parowania, bryzę nocną i dzienną, obrazy 3D, dzięki którym możemy przybliżyć obraz drzewa do poziomu komórek liścia – te możliwości sprzętu multimedialnego przenoszą naukę w nowy wymiar.
Na zdjęciu uczniowie z monitorem interaktywnym.
3 mln zł na działania dla klimatu w metropolii
Projekt “Klimat w szkołach metropolii” potrwa do 2024 roku. Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot otrzymał na jego realizację prawie 3 mln zł.
Relacja z podpisania umowy na dofinansowanie projektu “Klimat w szkołach metropolii” TU >>>
Projekt jest realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz budżetu państwa. OMGGS realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway.