Czym jest miejska wyspa ciepła i jak wpływa na mieszkańców miast? Jak zaplanować przestrzeń miasta, aby zapewnić komfort termiczny jego mieszkańcom? Jak duże znaczenie w walce z upałami mają tereny zieleni? Sprawdźmy!
Miejska wyspa ciepła to zjawisko klimatyczne polegające na występowaniu wyższej temperatury powietrza w mieście w porównaniu z terenami otaczającymi miasto – można powiedzieć, że miasta są wyspami ciepła na oceanie chłodu. Miejska wyspa ciepła powstaje w wyniku dużej ilości powierzchni utwardzonych (m.in. budynków, ulic, placów), nazywanej potocznie betonozą, i niewielkiego udziału terenów zieleni. Materiały, takie jak beton, asfalt, cegła, pochłaniają więcej promieni słonecznych niż ich odbijają, a następnie oddają energię, podwyższając temperaturę w otoczeniu.
Wpływ na zdrowie
Miejskie wyspy ciepła i związane z nimi upały obciążają termicznie organizm każdego człowieka. Badania wskazują, że wyspy ciepła mają istotny wpływ na zwiększenie częstości występowania przypadków udaru cieplnego, sprzyjają zaostrzeniu przewlekłych chorób układu oddechowego i krążenia. Wpływ ten dotyczy w szczególności dzieci, osób starszych, niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie.
Zielone rozwiązania
Tworzenie zielonej infrastruktury, czyli sieci terenów zieleni miejskiej, to jedno z działań na rzecz bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców miast. Osłanianie łatwo nagrzewających się materiałów roślinnością chroni je przed nadmiernym pochłanianiem promieni słonecznych. Jednym z takich rozwiązań są zielone ściany z pnącz, które pną się po elewacjach budynków, altanach i ogrodzeniach. Podobnie jak ochrona starych drzew i sadzenie młodych drzew pozwala uczynić przestrzeń bardziej przyjazną człowiekowi i dzięki zacienianiu oraz obniżaniu temperatury ograniczyć negatywne skutki upałów. Parki, ogrody, zieleń przyuliczna, ogrody deszczowe czy niecki retencyjne to także więcej wilgoci w powietrzu i zdrowszy mikroklimat.
Jeśli ten temat Was zainteresował obejrzyjcie film opisujący efekt miejskiej wyspy ciepła. Film z 2016 roku, który dziś jest nadal aktualny, niestety jeszcze bardziej aktualny…
***************
Klimat w szkołach metropolii to największy projekt edukacyjny realizowany na terenie Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot do końca kwietnia 2024 r. Celem projektu jest podniesienie świadomości uczniów, ich rodziców i mieszkańców metropolii na temat łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków.
Projekt jest realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Funduszy Norweskich i EOG oraz budżetu państwa. Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway.
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.