Co wiesz o wodzie?

Na grafice spadająca kropla wody.

Woda jest niezbędna do życia na Ziemi. Pokrywa znaczną część jej powierzchni.
To przede wszystkim morza i oceany, ale też lodowce, pokrywa śnieżna, rzeki, zbiorniki wodne, wody podziemne. Woda znajduje się w glebie, i powietrzu. Jest składnikiem organizmów żywych.

• Na świecie przeważają wody słone, to aż 97,5% wody na naszej planecie
  • Woda słodka stanowi 2,5% zasobów wodnych Ziemi, z czego tylko 1% jest zdatny do picia.
  • 40% obszarów na powierzchni Ziemi ma utrudniony dostęp do wody pitnej – pustynie i tereny suche.
  • 2,1 mld osób na świecie nie ma dostępu do czystej wody pitnej…to 1 na 4 osoby bez dostępu do czystej wody pitnej.
  • W Europie ponad 100 mln nie ma dostępu do czystej wody pitnej… to ponad ⅕ mieszkańców Europy bez dostępu do czystej wody pitnej
  • Stan wód na świecie pogarsza się w związku z urbanizacją, rozwojem przemysłu i rolnictwa, wzrostem liczby ludności.

Szacuje się, że zapotrzebowanie na wodę pitną wzrośnie o 55% do 2050 roku.

Grafika, jest jednym z materiałów dydaktycznych do bezpłatnych scenariuszy lekcji opracowanych w ramach projektu Klimat w szkołach metropolii, które można pobrać z naszej strony z zakładki Materiały do pobrania: https://klimatwszkolach.pl/o-projekcie/materialy-do-pobrania/