Co wspólnego ma dzisiejszy śnieg za oknem z kranówką i zmianami klimatu?

Na grafice kobieta oraz schemat obiegu wody

Woda kształtuje klimat. Jest w ciągłym ruchu od miliardów lat. Przemieszcza się między atmosferą, biosferą i litosferą – czyli NA Ziemi oraz NAD i POD jej powierzchnią.

Niczym alchemiczna mikstura zmienia wielokrotnie stan skupienia – gaz, ciecz, ciało stałe. Raz jest chmurą, mgłą lub parą wodną. Innym razem deszczem, wodą morską lub chłodną “kranówką”. Czasem zmienia się w puszysty śnieg lub zastyga niczym kamień tworząc ogromne lodowce albo zimowe lodowiska.

Zachwianie równowagi w cyklu obiegu wody, to duży problem w miastach oraz innych mocno „zabetonowanych” miejscach. Pomóc może oszczędność wody pitnej oraz mała retencja.

Schemat obiegu wody w przyrodzie

Grafika, jest jednym z materiałów dydaktycznych do bezpłatnych scenariuszy lekcji opracowanych w ramach projektu Klimat w szkołach metropolii, które można pobrać z naszej strony z zakładki Materiały do pobrania: https://klimatwszkolach.pl/o-projekcie/materialy-do-pobrania/