Co zimą robią ogrodnicy? Poradnik na 5!

Grafika z dziewczyną i pytaniem, co zimą robią ogrodnicy

Zima to czas, który spędzamy raczej otuleni ciepłym kocem w domowym zaciszu niż w ogrodzie lub parku.  Gdy spadnie śnieg  korzystamy z zimowej aury jeżdżąc na sankach, spacerujemy lub robimy bitwę na śnieżki. 

A co w tym czasie robią ogrodnicy? Poza korzystaniem z uroków zimy oraz ochrony przed jej niedogodnościami… PLANUJĄ!

Zima jest idealnym czasem na planowanie zielonych projektów w naszych ogrodach, szkołach i najbliższej okolicy. To czas, kiedy możemy przemyśleć jak zazielenić nasze otoczenie, aby móc przyjemnie spędzać w nim czas, a jednocześnie łagodzić zmiany klimatu i adaptować się do ich skutków takich jak: fale upałów, intensywne opady czy susze

Między innymi z tą myślą przygotowaliśmy praktyczny poradnik Klimat na 5!. W poradniku prezentujemy rozwiązania zwane błękitno-zieloną infrastrukturą. Wykorzystują one potencjał roślin, gleby oraz wody deszczowej do łagodzenia skutków zmian klimatu. 

Znajdziesz w nim  proste instrukcje realizacji:

  • kompostowników, 
  • zielonych ścian,
  • niecek retencyjnych,
  • ogrodów deszczowych w gruncie,
  • ogrodów deszczowych w skrzyni.

Wszystkie te elementy można zrealizować w swoim ogrodzie, szkole lub najbliższej okolicy. Dzięki nim można przywrócić równowagę przyrodniczą w Twoim otoczeniu i zwiększyć odporność na skutki zmian klimatu!

 

Projekt Klimat w Szkołach Metropolii jest realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz budżetu państwa. Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway.

Skip to content