Odwiedzamy kolejną błękitno-zieloną inwestycję w ramach naszego projektu. Tym razem prezentujemy gruntowy ogród deszczowy w Szkole Podstawowej w Chwaszczynie. Ogród ma prawie 60m2 powierzchni. Rośnie w nim prawie 400 roślin ozdobnych – w większości miododajnych, np. krwawnik, jeżówka, poziomka, liniowiec.
Co to jest ogród deszczowy?
Ogrody deszczowe to obiekty małej retencji umożliwiające zatrzymanie i zagospodarowanie wody opadowej w krajobrazie. Podczas nawalnych deszczy woda spływająca grawitacyjnie z wyżej położonych nawierzchni uszczelnionych, zostaje przechwycona do zaprojektowanego ogrodu deszczowego, dzięki temu kanalizacja deszczowa zostaje odciążona i zmniejsza ryzyko lokalnych podtopień. Ogrody deszczowe obsadzane są roślinami tolerującymi okresowe zalewanie, a dzięki ich zdolności podczyszczania poprawią jakość wód deszczowych spływającą z ulicy, chodników, dachów. Dodatkowo założenia takie zwiększają bioróżnorodność i są siedliskiem wielu zwierząt w tym zapylaczy.
Ogród deszczowy – jakie ma zalety:
• zatrzymuje wodę opadową na dłużej;
• zmniejsza ryzyko podtopień spowalniając spływ wody opadowej;
• zapewnia roślinom nawadnianie w okresach suszy;
• oczyszcza deszczówkę;
• jest porośnięty różnorodną roślinnością, więc zwiększa powierzchnię zieleni oraz różnorodność przyrodniczą;
• poprawia mikroklimat.
Chcesz wiedzieć więcej?
W ramach projektu “”Klimat w szkołach metropolii” zachęcamy do korzystania z darmowych scenariuszy lekcji i materiałów edukacyjnych, które można pobrać z naszej strony z zakładki Materiały do pobrania oraz praktycznego poradnika Klimat na 5!, w którym prezentujemy proste instrukcje realizacji kompostowników, zielonych ścian, niecek retencyjnych oraz ogrodów deszczowych, które można zrealizować w swoim ogrodzie lub najbliższym otoczeniu.
***************
Klimat w szkołach metropolii to największy projekt edukacyjny realizowany na terenie Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot do końca kwietnia 2024 r. Celem projektu jest podniesienie świadomości uczniów, ich rodziców i mieszkańców metropolii na temat łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków.
Projekt jest realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Funduszy Norweskich i EOG oraz budżetu państwa. Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway.
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
Fot. K. Kędzior