Jak węgiel krąży w przyrodzie?

Grafika z napisem: obieg węgla w przyrodzie

Na naszej planecie trwa ciągła wymiana CO2 – jest on nieustannie pobierany oraz emitowany. 

Węgiel przemieszcza się między roślinami, glebą, skałami, wodami, powietrzem, osadami – w tym paliwami kopalnymi. Ten proces nazywa się cyklem obiegu węgla i zachodzi dwutorowo tj. w krótkim okresie czasu (między organizmami żywymi) oraz długoterminowo (w procesach geologicznych).

W krótkiej perspektywie czasu zwierzęta, w tym ludzie, emitują CO2 podczas oddychania. CO2 jest absorbowany m.in. przez rośliny i przemieniony w procesie fotosyntezy na tlen, który jest uwalniany do atmosfery oraz węgiel, który jest zatrzymywany w tkankach rośliny. 

W długiej perspektywie czasu węgiel zatrzymany w materii organicznej (np. w tkankach roślin czy ciałach ludzi bądź zwierząt) rozkłada się i w powolnych procesach  jest magazynowany głęboko pod ziemią lub na dnie oceanów tworząc tzw. skały osadowe. Ponownie do obiegu uruchamia ten węgiel aktywność wulkaniczna lub spalanie paliw kopalnych przez ludzi.

Grafika przedstawiająca obieg węgla w przyrodzie

 

Gwałtowny rozwój cywilizacyjny, rozpoczęty erą przemysłową sprawia, że z każdym rokiem w atmosferze znajduje się coraz więcej CO2. Człowiek, który dla własnej wygody i rozwoju zaczął nadmiernie eksploatować naturę zaburzył tempo naturalnych procesów na naszej planecie, a tym samym  przyczynił się do gwałtownych zmian klimatu.

Szukając rozwiązań, które przyczynią się do łagodzenia zmian klimatu warto minimalizować ślad węglowy, czyli sumę emisji przez człowieka  gazów cieplarnianych, np. poprzez zmniejszenie zużycia energii i surowców oraz  ich wtórne wykorzystanie (GOZ – gospodarka o obiegu zamkniętym). 

Każdy z nas może  skorzystać z kalkulatora, by policzyć swój ślad węglowy: https://kalkulatorsladuweglowego.pl/

Warto też założyć przydomowy kompostownik, który jest przykładem gospodarki o obiegu zamkniętym i jednym ze sposobów na ograniczenie emisji CO2 oraz łagodzenie zmian klimatu i adaptację do ich skutków.  Praktyczne porady jak go wykonać znajdziecie w poradniku Klimat na 5!

W ramach projektu “”Klimat w szkołach metropolii” zachęcamy do korzystania z darmowych scenariuszy lekcji i materiałów edukacyjnych, które można pobrać z naszej strony z zakładki Materiały do pobrania: https://klimatwszkolach.pl/o-projekcie/materialy-do-pobrania/

Skip to content