Lekcje o klimacie w Niestępowie

Na zdjęciu praca plastyczna wykonana przez ucznia Szkoły Podstawowej w Niestępowie

Projekt „Klimat w szkołach metropolii” zagościł w szkole podstawowej w Niestępowie (gmina Żukowo). Dzieci z klasy drugiej brały udział w zajęciach edukacyjny, które odbywały się raz w tygodniu przez dwa miesiące.

– Moim zadaniem było poszerzenie ich wiedzy, dlatego oprócz scenariuszy zajęć, przekazywałam im także własną wiedzę, aby łatwiej mogły przyswoić temat. Ku mojemu zaskoczeniu dzieci miały niesamowitą wiedzę (jak na swój wiek) na temat kompostowania, co zapewne wynika z faktu, że wiele z nich ma kompostownik przy własnym domu. Dzięki zajęciom dzieci mogły dowiedzieć się jak zakładać kompostownik, co do niego wrzucamy oraz  jakie są korzyści wynikające z kompostowania odpadów. Zrobiliśmy też wspólnie kompostownik w słoju. Dzieci były zachwycone – mówi Anna Labuda nauczycielka prowadząca zajęcia.

Drugim tematem, który zainteresował uczniów był ogród deszczowy.

– W wielu domach zbiera się deszczówkę, więc uczniowie wiedzą, że woda jest potrzebna i niezbędna do życia ludzi, zwierząt oraz roślin. Zainteresowanie tematem wzmocniła też zapewne informacja, że tego typu ogród powstanie przy naszej szkole. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak założyć ogród deszczowy w gruncie i z zapałem wykonały prace plastyczne – dodaje Anna Labuda. 

W najbliższym czasie rozpocznie się realizacja gruntowego ogrodu deszczowego finansowanego ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz budżetu państwa. Inwestycja ma nie tylko walor edukacyjny, ale także jest inspiracją do tego, by tego typu rozwiązania realizować w ogrodach przydomowych. Ten prosty i praktyczny ogród jest elementem błękitno – zielonej infrastruktury, która skutecznie łagodzi zmiany klimatu oraz jest jednym ze sposobów adaptacji do ich skutków.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z zajęć w Szkole Podstawowej  im. Więźniów Obozu Stutthof w Niestępowie oraz korzystania z bezpłatnych scenariuszy zajęć i krótkiego poradnika dla mieszkańców.





Skip to content