Ściany pełne życia: 5 powodów, dla których warto zakładać zielone ściany

Na zdjęciach zielone ściany

Tworzenie zielonych ścian z roślin pnących ma wiele korzyści zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla środowiska. Poprawiają jakość powietrza, tworzą estetyczne wnętrza, zimą zatrzymują ciepło, latem chłodzą. Zobaczcie dlaczego warto zakładać zielone ściany: 

  1. Poprawiają jakość powietrza – zielone ściany są naturalnym filtrem powietrza – rośliny zatrzymują pyły, absorbują toksyczne substancje chemiczne i dwutlenek węgla, a także emitują tlen. To pomaga poprawić jakość powietrza.
  2. Zwiększają efektywność energetyczną – zielone ściany służą również jako izolacja termiczna, co oznacza, że ​​mogą pomóc w regulacji temperatury wewnątrz budynku. W lecie chłodzą pomieszczenia poprzez ograniczenie dostępu promieni słonecznych do ściany, podczas gdy w zimie mogą pomóc w zatrzymaniu ciepła w budynku – osłaniając go przed podmuchami wiatru (w przypadku zimozielonych roślin takich jak np. bluszcz) lub umożliwiając dostęp promieni słonecznych do elewacji (w przypadku roślin gubiących liście jesienią takich jak np. winobluszcz)
  3. Poprawiają akustykę – rośliny na zielonych ścianach dzięki powierzchni tłumiącej fale akustyczne pomagają w redukcji hałasu i echa wewnątrz budynków. Jest to szczególnie ważne w miejscach o dużym natężeniu hałasu, takich jak biura czy miejsca publiczne.
  4. Tworzą przyjazną dla oczu atmosferę – zielone ściany dodają estetyki i naturalnego piękna każdej przestrzeni. Obecność zieleni ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, poprawia nastrój i redukuje stres. 
  5. Ochrona środowiska – tworzenie zielonych ścian z roślin pnących pomaga chronić środowisko naturalne. Rośliny pomagają w redukcji emisji dwutlenku węgla, który jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do zmian klimatycznych. Ponadto, zielone ściany wspierają bioróżnorodność i pomagają  w ochronie dzikich zwierząt, dostarczając schronienia i pożywienia dla różnych gatunków ptaków czy owadów.

 

Chcesz wiedzieć więcej?

W ramach projektu “”Klimat w szkołach metropolii” zachęcamy do korzystania z darmowych scenariuszy lekcji i materiałów edukacyjnych, które można pobrać z naszej strony z zakładki Materiały do pobrania oraz praktycznego poradnika Klimat na 5!, w którym prezentujemy  proste instrukcje realizacji kompostowników, zielonych ścian, niecek retencyjnych oraz ogrodów deszczowych, które można zrealizować w swoim ogrodzie lub najbliższym otoczeniu.

***************

Klimat w szkołach metropolii to największy projekt edukacyjny realizowany na terenie Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot do końca kwietnia 2024 r.  Celem projektu jest podniesienie świadomości uczniów, ich rodziców i mieszkańców metropolii  na temat łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków.

Projekt jest realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Funduszy Norweskich i EOG oraz budżetu państwa. Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Skip to content