Na szkolnym patio w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dębogórze (gm. Kosakowo) powstał skrzyniowy ogród deszczowy. Jest to jedna z 14 podobnych inwestycji, jakie zrealizowaliśmy w ramach projektu. W sumie w metropolitalnych szkołach powstało 11 zielonych ścian, 4 kompostowniki, 3 niecki retencyjne i 8 gruntowych ogrodów deszczowych.
Jakie zalety ma ogród deszczowy w skrzyni?
- zatrzymuje nadmiar wody opadowej,
- zwiększa powierzchnię terenów zielonych tam, gdzie nie jest możliwe umiejscowienie roślin w gruncie, np. na nawierzchni betonowej,
- oczyszczona deszczówka zapewnia nawodnienie roślinom,
- wspiera różnorodność przyrodniczą i jest dobrym miejscem do obserwacji natury
Więcej na ten temat przeczytacie tutaj: https://klimatwszkolach.pl/twoj-wlasny-mini-ogrod-deszczowy-w-skrzyni/ lub w naszym poradniku Klimat na 5! , gdzie opisujemy w jaki sposób tworzyć niecki retencyjne, gruntowe oraz skrzyniowe ogrody deszczowe, zielone ściany z roślin pnących oraz kompostowniki.
***
Klimat w szkołach metropolii to największy projekt edukacyjny realizowany na terenie Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot do końca kwietnia 2024 r. Celem projektu jest podniesienie świadomości uczniów, ich rodziców i mieszkańców metropolii na temat łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków.
Projekt jest realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Funduszy Norweskich i EOG oraz budżetu państwa. Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway.
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
Fot. K. Kędzior