2023 najcieplejszym rokiem w historii pomiarów

Na zdjęciu transparent z napisem "It`s getting hot in here"

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ogłosiła 2023 najcieplejszym rokiem w historii pomiarów, z globalną średnią temperaturą przewyższającą tę z czasów przedprzemysłowych o prawie 1,5°C.

Dla człowieka takie podwyższenie  wydaje się niewielkie, ale w skali globalnej naukowcy oszacowali, że przekroczenie progu 1,5°C przyniesie katastrofalne skutki m.in. zintensyfikują się ekstremalne zjawiska pogodowe – susze, fale upałów, powodzie, sztormy i in.

Za około 1,3°C odpowiada działalność człowieka od około 150 lat. Emisje gazów cieplarnianych ze spalania paliw kopalnych, intensywnego rolnictwa i wylesiania cały czas rosną. To z jednej strony zła wiadomość, z drugiej możemy na to spojrzeć tak, że zmiany klimatu są w naszych rękach i możemy im przeciwdziałać.

Jaki będzie ten rok? Prognozy nie są optymistyczne… 25 stycznia 2024 roku w miejscowości Gavarda w Hiszpanii zanotowano 30,7°C – jest to najwyższa temperatura zanotowana kiedykolwiek w Europie w styczniu.

Pamiętajmy, że nasze wybory i działania mają wpływ na łagodzenie i przystosowanie się do skutków zmian klimatu. Jak to robić przy pomocy prostych rozwiązań bazujących na przyrodzie podpowiadamy w krótkim poradniku Klimat na 5!.