Kompostowniki przy metropolitalnych szkołach

Na zdjęciach kompostowniki

40 błękitno-zielonych inwestycji powstaje przy metropolitalnych szkołach. W ramach naszego projektu pod czujnym okiem Gdańskich Wód budowane są niecki retencyjne, ogrody deszczowe, kompostowniki i zielone ściany. Dziś opowiemy wam o kompostownikach.

Jak wyglądają kompostowniki zrealizowane w ramach projektu?

– W ramach projektu powstały cztery kompostowniki. Zaplanowaliśmy je w taki sposób, aby mimo czysto użytkowej funkcji tych obiektów zadbać również o ich estetykę, ponieważ zdarza się, że są lokalizowane w widocznym miejscu. Stąd pomysł, aby kompostownik był od góry przykryty drewnianą klapą. Cała konstrukcja jest wykonana z drewna, a między deskami pozostawione zostały szczeliny, aby zapewnić cyrkulację powietrza. Dzięki temu mogą zachodzić naturalne procesy przyrodnicze związane z przemianą materii organicznej w kompost. Przy kompostownikach zamontowaliśmy także zielone ściany, czyli przesłony porośnięte pnączem, które mają walor estetyczny oraz zacieniają kompostownik będąc dodatkowym zabezpieczeniem przed przesuszaniem kompostu – tłumaczy Katarzyna Świstek, specjalistka ds. małej retencji w Gdańskich Wodach oraz ekspertka nadzorująca realizację inwestycji w ramach naszego projektu.

Kompostownik i ogródek warzywny

W niektórych szkołach kompostownik jest dopełnieniem szkolnego ogródka warzywnego. Tak jest na przykład w Gdyńskiej Szkole Podstawowej nr 26, która jest położona w malowniczym otoczeniu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Szkoła ma szklarnię, więc wyprodukowany kompost będzie wykorzystany do uprawy warzyw.

Ziemia liściowa

Czy wiecie, że kompost to nie jedyna forma cennego nawozu, który możemy uzyskać w procesie przemiany materii organicznej? Jesienią możemy zbierać spadające liście i umieścić je w skrzyni kompostowej. Takie rozwiązanie może być świetną opcją w Zespole Szkół Technicznych w Tczewie, która jest zlokalizowana w otoczeniu dużej ilości dorodnych drzew. Jest to nie tylko prosty sposób na pozyskanie cennej ziemi liściowej, którą można wykorzystać do kultywacji ziemi (czyli jej użyźnienia i napowietrzenia)  oraz ściółkowania.

Zalety budowy kompostowników

Zachęcamy do zakładania kompostowników nie tylko przy ogródkach warzywnych, ale także po to, by przetwarzać materię organiczną zamiast wywozić ją na wysypisko. Kompostem można nawozić każdy rodzaj roślin, nie tylko rośliny jadalne, ale również kwiaty, krzewy czy drzewa.

O tym jak założyć o tym jak założyć własny kompostownik przeczytacie w naszym poradniku “Klimat na 5!” . O zaletach budowy kompostownika więcej przeczytacie w naszym artykule.

W 40 partnerskich szkołach przy czujnym i merytorycznym wsparciu Gdańskich Wód realizujemy błękitno-zielone inwestycje w ramach projektu Klimat w szkołach metropolii:

• 3 niecki retencyjne
  • 8 ogrodów deszczowych w gruncie
  • 14 ogrodów deszczowych w skrzyniach
  • 11 zielonych ścian z pnącz
  • 4 kompostowniki

Kompostowniki  realizujemy w szkołach:

• Szkoła Podstawowa nr 26 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Gdyni,
  • Szkoła Podstawowa w Mikoszewie