Na zdjęciu uczniowie ze szkoły w Pelplinie.
Niewiele trzeba, by mieć swój wkład w działania proklimatyczne. Dobrze o tym wiedzą uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pelplinie. Jedną z metod ograniczającą skutki zmian klimatycznych jest kompostowanie odpadów organicznych.
Podczas warsztatów „Czarne złoto ogrodnika-zdrowa gleba-lepszy klimat” oraz „Gleba żyje, nie wszystko gnije” uczniowie poznali korzyści zakładania kompostowników. Dowiedzieli się co to jest zdrowa gleba i jakie rodzajach odpadów można wrzucać do kompostownika. Podczas lekcji wykorzystano ekran multimedialny przekazany placówce w ramach projektu “Klimat w szkołach metropolii”.
Po zakończeniu zajęć teoretycznych przed budynkiem szkoły uczniowie wykonali własne kompostowniki. Przez następne miesiące będą zapisywać swoje obserwacje w „Dzienniczku rozkładu resztek”.
Warto wiedzieć że:
→ każdy z nas produkuje około 268 kg śmieci rocznie, około 150 kg to odpady organiczne, które możemy przetwarzać na kompost.
Zalety kompostowników:
- ziemia wzbogacona kompostem ułatwia rozwój roślin,
- gleba wzbogacona kompostem zatrzymuje więcej dwutlenku węgla,
- mniej śmieci do przewożenia na wysypisko,
- darmowy nawóz najwyższej jakości,
- mniejsza opłata za wywóz śmieci,
- mniej wypraw do śmietnika,
- mniej dokuczliwe zapachy z altan śmietnikowych.
Co można wrzucać do kompostownika:
- odpady roślinne np. liście, gałązki żywopłotu, kora, ścięta trawa, młode rośliny chwastów,
- resztki warzyw i owoców, resztki jedzenia, skorupki jaj,
- popiół drzewny, odpadki wełny, włosy i pióra, wszelkie opakowania tekturowe, gazety niekolorowe.
Projekt “Klimat w szkołach metropolii” jest realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz budżetu państwa.
Galeria zdjęć
Na zdjęciach uczniowie ze szkoły w Pelplinie podczas warsztatów.