Kompostowanie w szkole w Pelplinie

Na zdjęciu uczniowie ze szkoły w Pelplinie.

Niewiele trzeba, by mieć swój wkład w działania proklimatyczne. Dobrze o tym wiedzą uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pelplinie. Jedną z metod ograniczającą skutki zmian klimatycznych jest kompostowanie odpadów organicznych.

Podczas warsztatów „Czarne złoto ogrodnika-zdrowa gleba-lepszy klimat” oraz „Gleba żyje, nie wszystko gnije” uczniowie poznali korzyści zakładania kompostowników. Dowiedzieli się co to jest zdrowa gleba i jakie rodzajach odpadów można wrzucać do kompostownika. Podczas lekcji wykorzystano ekran multimedialny przekazany placówce w ramach projektu “Klimat w szkołach metropolii”.

Po zakończeniu zajęć teoretycznych przed budynkiem szkoły uczniowie wykonali własne kompostowniki. Przez następne miesiące będą zapisywać swoje obserwacje w „Dzienniczku rozkładu resztek”.

Warto wiedzieć że:

→ każdy z nas produkuje około 268 kg śmieci rocznie, około 150 kg to odpady organiczne, które możemy przetwarzać na kompost.

Zalety kompostowników:

1. ziemia wzbogacona kompostem ułatwia rozwój roślin,
  2. gleba wzbogacona kompostem zatrzymuje więcej  dwutlenku węgla,
  3. mniej śmieci do przewożenia na wysypisko,
  4. darmowy nawóz najwyższej jakości,
  5. mniejsza opłata za wywóz śmieci,
  6. mniej wypraw do śmietnika,
  7. mniej dokuczliwe zapachy z altan śmietnikowych.

Co można wrzucać do kompostownika:

• odpady roślinne np. liście, gałązki żywopłotu, kora, ścięta trawa, młode rośliny chwastów,
  • resztki warzyw i owoców,  resztki jedzenia, skorupki jaj,
  • popiół drzewny, odpadki wełny, włosy i pióra, wszelkie opakowania tekturowe, gazety niekolorowe.

Projekt “Klimat w szkołach metropolii” jest realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz budżetu państwa.

Na zdjęciach uczniowie ze szkoły w Pelplinie podczas warsztatów.