Postępujące zmiany klimatu niosą realne zagrożenia dla ludzi np. ekstremalne zjawiska pogodowe, które skutkują suszą lub podtopieniami wpływają na produkcję żywności, zdrowie lub zniszczenia budynków.
Naukowcy od dekad alarmują i podkreślają jak ważne jest ograniczanie emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych, aby mitygować, czyli łagodzić oraz spowolnić, a docelowo zatrzymać zmiany klimatu.
Wiemy, że najważniejsze decyzje są po stronie decydentów, ale my sami też możemy sporo zrobić. Możemy pomóc chronić równowagę przyrodniczą naszej planety nawet w domu!
W Światowy Dzień Recyklingu podpowiadamy kilka prostych sposobów, jak być bardziej eko:
- Oszczędzaj energię: Wyłączaj światło, gdy wychodzisz z pokoju i nie używasz elektroniki. Możesz także korzystać z żarówek LED, które zużywają mniej energii.
- Oszczędzaj wodę: Zawsze zamykaj kran podczas mycia zębów lub mycia naczyń. Staraj się także krócej brać prysznice, aby zaoszczędzić wodę.
- Recykling: Naucz się, jak poprawnie segregować odpady. Możesz mieć specjalne kosze w domu, jeden na papier, drugi na plastik i metal, a trzeci na szkło. Zachęcaj rodzeństwo i rodziców do recyklingu!
- Sadź rośliny: Rośliny pomagają oczyścić powietrze. Możesz mieć małe doniczki w swoim pokoju i dbać o nie regularnie. Jeśli masz balkon lub taras koniecznie posadź tam rośliny – pnącza, miododajne kwiaty, poidełka to małe oazy bioróżnorodności! Pomyśl co by było gdyby każdy balkon lub taras były taką zieloną wyspą!
- Unikaj plastiku: Plastik trudno się rozkładania i często kończy w oceanach i lasach. Zamiast plastikowych butelek, możesz używać butelek lub termosów wielokrotnego użytku. Możesz też używać torby materiałowej zamiast plastikowej torby na zakupy.
- Dbaj o zwierzęta: Pomagaj zwierzętom np. przygarnij kota, ale pilnuj, żeby nie polował na okoliczne ptaki.
Pamiętaj, że każda mała zmiana w naszych codziennych nawykach może przyczynić się do ochrony klimatu naszej planety. Pokaż rodzeństwu, przyjaciołom i rodzicom, jak możemy być ekologiczni, i zachęcaj ich do dołączenia do Ciebie!
Chcesz wiedzieć więcej?
W ramach projektu “”Klimat w szkołach metropolii” zachęcamy do korzystania z darmowych scenariuszy lekcji i materiałów edukacyjnych, które można pobrać z naszej strony z zakładki Materiały do pobrania oraz praktycznego poradnika Klimat na 5!, w którym prezentujemy proste instrukcje realizacji kompostowników, zielonych ścian, niecek retencyjnych oraz ogrodów deszczowych, które można zrealizować w swoim ogrodzie lub najbliższym otoczeniu.
***************
Klimat w szkołach metropolii to największy projekt edukacyjny realizowany na terenie Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot do końca kwietnia 2024 r. Celem projektu jest podniesienie świadomości uczniów, ich rodziców i mieszkańców metropolii na temat łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków.
Projekt jest realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Funduszy Norweskich i EOG oraz budżetu państwa. Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway.
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.