Jak i po co być bardziej eko?

na zdjęciu kosze na śmieci

Postępujące zmiany klimatu niosą realne zagrożenia dla ludzi np. ekstremalne zjawiska pogodowe, które skutkują suszą lub podtopieniami wpływają na produkcję żywności, zdrowie lub zniszczenia budynków.

Naukowcy od dekad alarmują i podkreślają jak ważne jest ograniczanie emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych, aby mitygować, czyli łagodzić oraz spowolnić, a docelowo zatrzymać zmiany klimatu.

Wiemy, że najważniejsze decyzje są po stronie decydentów, ale my sami też możemy sporo zrobić. Możemy pomóc chronić równowagę przyrodniczą naszej planety nawet w domu!

W Światowy Dzień Recyklingu podpowiadamy kilka prostych sposobów, jak być bardziej eko:

1. Oszczędzaj energię: Wyłączaj światło, gdy wychodzisz z pokoju i nie używasz elektroniki. Możesz także korzystać z żarówek LED, które zużywają mniej energii.
  2. Oszczędzaj wodę: Zawsze zamykaj kran podczas mycia zębów lub mycia naczyń. Staraj się także krócej brać prysznice, aby zaoszczędzić wodę.
  3. Recykling: Naucz się, jak poprawnie segregować odpady. Możesz mieć specjalne kosze w domu, jeden na papier, drugi na plastik i metal, a trzeci na szkło. Zachęcaj rodzeństwo i rodziców do recyklingu!
  4. Sadź rośliny: Rośliny pomagają oczyścić powietrze. Możesz mieć małe doniczki w swoim pokoju i dbać o nie regularnie. Jeśli masz balkon lub taras koniecznie posadź tam rośliny – pnącza, miododajne kwiaty, poidełka to małe oazy bioróżnorodności! Pomyśl co by było gdyby każdy balkon lub taras były taką zieloną wyspą!
  5. Unikaj plastiku: Plastik  trudno się rozkładania i często kończy w oceanach i lasach. Zamiast plastikowych butelek, możesz używać butelek lub termosów wielokrotnego użytku. Możesz też używać torby materiałowej zamiast plastikowej torby na zakupy.
  6. Dbaj o zwierzęta: Pomagaj zwierzętom np. przygarnij kota, ale pilnuj, żeby nie polował na okoliczne ptaki.

Pamiętaj, że każda mała zmiana w naszych codziennych nawykach może przyczynić się do ochrony klimatu naszej planety. Pokaż rodzeństwu, przyjaciołom i rodzicom, jak możemy być ekologiczni, i zachęcaj ich do dołączenia do Ciebie!