Bielkówko i Szczodrowo mają to w niecce!

Uczniowie sadzą rośliny w niecce retencyjnej

W ramach naszego projektu przy trzech szkołach w metropolii budujemy niecki retencyjne. To małe zagłębienia terenu, które pomagają magazynować wodę deszczową. Dodatkowo oczyszczają deszczówkę oraz zatrzymują pyły i zanieczyszczenia. Metropolitalne niecki obsadzamy miododajnymi roślinami, które naturalnie występują na łąkach – dlatego już wkrótce staną się one schronieniem dla małych zwierząt, ptaków i owadów.

Rośliny ozdobne, które sadzimy w nieckach retencyjnych

 

Bielkówko i Szczodrowo dbają o klimat!

Jedna z naszych niecek powstaje przy Zespole Kształcenia i Wychowania w Bielkówku (gm. Kolbudy). 

Niecka w Bielkówku jest wyjątkowa, ponieważ składa się aż z 3 zagłębień, które połączone są korytkami. Do niecek odprowadzana będzie m.in. woda spływająca z dachu budynku szkoły. Kolejna niecka powstaje przy Szkole Podstawowej w Szczodrowie (gm. Skarszewy). 

Aby dowiedzieć się więcej o nieckach i ochronie klimatu, uczniowie obu szkół wzięli udział w wykładzie. Mariusz Urbaniak, szef firmy Deser Garden, która jest wykonawcą projektu, opowiadał o zaletach niecek, ale także o zmianach klimatycznych na świecie, intensywnych i nieregularnych opadach oraz o problemach z wodą, która nie jest w stanie wsiąkać w powierzchnię szczególnie w zabetonowanych miastach. Po krótkim teoretycznym wstępnie uczniowie otrzymali łopatki, rękawiczki i samodzielnie posadzili kilkaset roślin. 

W ramach naszego projektu szkoły w Bielkówku i Szczodrowie zostały wyposażone w sprzęt multimedialny, a nauczycielki m.in. geografii i przyrody zostały przeszkolone przez specjalistów od edukacji klimatycznej. Metropolitalna niecka retencyjną powstaje także LO w Nowym Dworze Gdańskim.

 

Chcesz wiedzieć więcej?

W ramach projektu “”Klimat w szkołach metropolii” zachęcamy do korzystania z darmowych scenariuszy lekcji i materiałów edukacyjnych, które można pobrać z naszej strony z zakładki Materiały do pobrania oraz praktycznego poradnika Klimat na 5!, w którym prezentujemy  proste instrukcje realizacji kompostowników, zielonych ścian, niecek retencyjnych oraz ogrodów deszczowych, które można zrealizować w swoim ogrodzie lub najbliższym otoczeniu.

***************

Klimat w szkołach metropolii to największy projekt edukacyjny realizowany na terenie Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot do końca kwietnia 2024 r.  Celem projektu jest podniesienie świadomości uczniów, ich rodziców i mieszkańców metropolii  na temat łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków.

Projekt jest realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Funduszy Norweskich i EOG oraz budżetu państwa. Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

 

Skip to content