Chwasty – przyjaciele czy wrogowie ogrodu?

Na zdjęciach kwitnące chwasty

Chwasty – to małe, często irytujące rośliny, które wyrastają wszędzie tam, gdzie nie powinny. Często postrzegane są jako uciążliwe i niepożądane, ale czy na pewno zawsze tak powinno być? Dzień Doceniania Chwastów, obchodzony 28 marca, daje nam okazję do zastanowienia się nad rolą tych roślin w ekosystemie.

Chwasty  pełnią ważną rolę w przyrodzie: 

  • dzięki chwastom wzrasta bioróżnorodność, gdyż żerują na nich owady (stanowiące podstawę wyżywienia licznych ptaków), a także ptaki i inne zwierzęta,
  • niektóre gatunki pięknie kwitną – maki, kąkole, chabry, niezapominajki, rumianki i inne, 
  • kwitnące o różnych porach roku chwasty stanowią bazę pokarmową dla owadów zapylających,
  • niektóre chwasty, takie jak pokrzywa czy mniszek lekarski, mają właściwości lecznicze i są wykorzystywane w medycynie naturalnej, niektóre gatunki wykorzystywane są także w diecie roślinnej 
  • chwasty mogą być także istotne dla ochrony gleby – ich korzenie pomagają ją przewietrzyć i utrzymać wilgotność, co może być szczególnie istotne w przypadku terenów dotkniętych suszą; rośliny te również wzbogacają glebę w składniki odżywcze, poprawiając jej jakość, chwasty o długich, mocnych korzeniach wydobywają azot, minerały i pierwiastki śladowe z głębokich warstw ziemi na powierzchnię. 

Niestety wiele gatunków popularnych niegdyś chwastów obecnie zagrożonych jest wyginięciem, np. przez koszenia i intensywną pielęgnację trawników i ogrodów – w zamian dostajemy jednolity gatunkowo trawnik oraz zanieczyszczone nawozami wody, zatrute owady i ptaki. Na takich trawnikach nie zobaczymy też motyli ani pszczół, bo nie ma na nich kwiatów.

Jak możesz pomóc chronić chwasty?

  • Pozwól im rosnąć w swoim ogródku, możesz założyć też chwastowy ogródek albo łąkę kwietną,
  • Wykorzystuj chwasty do poprawiania jakości gleby w ogródku, stosuj zielony nawóz z chwastów.
  • Unikaj stosowania herbicydów (nawozów do zwalczania chwastów), Stosuj naturalne metody, jeżeli musisz pozbyć się chwastów, ale najpierw pomyśl, czy warto.
  • Wysiewaj nasiona chwastów na nieużytkach w mieście (mieszanki kupisz w internecie).
  • Wysiej chwasty w skrzynkach na balkonie, niektóre pięknie kwitną – pszczoły i motyle będą ci wdzięczne. 

 

Chcesz wiedzieć więcej?

W ramach projektu “”Klimat w szkołach metropolii” zachęcamy do korzystania z darmowych scenariuszy lekcji i materiałów edukacyjnych, które można pobrać z naszej strony z zakładki Materiały do pobrania oraz praktycznego poradnika Klimat na 5!, w którym prezentujemy  proste instrukcje realizacji kompostowników, zielonych ścian, niecek retencyjnych oraz ogrodów deszczowych, które można zrealizować w swoim ogrodzie lub najbliższym otoczeniu.

***************

Klimat w szkołach metropolii to największy projekt edukacyjny realizowany na terenie Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot do końca kwietnia 2024 r.  Celem projektu jest podniesienie świadomości uczniów, ich rodziców i mieszkańców metropolii  na temat łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków.

Projekt jest realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Funduszy Norweskich i EOG oraz budżetu państwa. Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

 

Skip to content