Co możesz zrobić, aby ograniczyć swój ślad wodny?

Na grafice dłonie trzymające kulę ziemską

Na grafice dłonie trzymające kulę ziemską.

Ograniczenie naszego śladu wodnego, czyli ilości zużywanej przez nas wody, jest ważne dla ochrony środowiska. Ślad wodny to łączna ilość wody zużywanej przez człowieka. Jest to zarówno ilość potrzebna do picia, mycia czy prania, jak i wytwarzania produktów. 

Można go obliczyć, porównać oraz dowiedzieć się jak go zmniejszyć korzystając ze specjalnego kalkulatora dostępnego na stronie https://rankomat.pl/woda/#/

Na grafice strona rankomat.pl

 

Warto również rozmawiać z dziećmi i młodzieżą oraz podpowiedzieć kilka praktycznych sposobów na ograniczanie śladu wodnego:

  1. Krótsze prysznice: Gdy się myjemy, warto się starać, aby nie przebywać pod prysznicem zbyt długo. Krótsze prysznice oznaczają mniejsze zużycie wody.
  2. Zakręcanie kranów: Pamiętajmy, żeby zawsze zakręcać wodę, gdy jej nie używamy, na przykład podczas mycia zębów czy mycia naczyń. 
  3. Zapobieganie wyciekaniu wody: Jeśli zauważymy, że gdzieś przecieka kran, lub gdy kapie z niego woda po zakręceniu,  to należy szybko skontaktować się z dorosłymi, którzy mogą to naprawić. Ważne jest unikanie marnowania wody.
  4. Używanie pełnych maszyn: Kiedy wkładamy ubrania do pralki czy zmywarki, warto czekać, aż będą one pełne. Używanie pełnych maszyn jest bardziej efektywne pod względem zużycia wody.
  5. Recykling wody: Wodę z mycia warzyw i owoców warto wlać do konewki i podlać nią rośliny. W ogrodzie możemy gromadzić wodę deszczową spływającą z dachu w specjalnych beczkach i użyć ją do podlewania roślin gdy jest sucho. Dzięki temu nie tracimy dodatkowej wody z kranu.
  6. Mała retencja: kompostujmy, sadźmy pnącza i twórzmy zielone ściany, altany lub ogrodzenia. Warto też założyć nieckę retencyjną z łąką kwietną lub ogród deszczowy w ogrodzie lub naszym najbliższym otoczeniu. Czy wiesz, że skrzyniowy ogród deszczowy można założyć nawet na balkonie? Proste instrukcje realizacji kompostowników, zielonych ścian, niecek retencyjnych oraz ogrodów deszczowych znajdziecie w poradniku Klimat na 5! 

Pamiętaj, że każdy może wprowadzić powyższe działania do swojego życia, aby ograniczyć ślad wodny i dbać o lepszy klimat i środowisko.

 

W ramach projektu “”Klimat w szkołach metropolii” zachęcamy do korzystania z darmowych scenariuszy lekcji i materiałów edukacyjnych, które można pobrać z naszej strony z zakładki Materiały do pobrania: https://klimatwszkolach.pl/o-projekcie/materialy-do-pobrania/

Skip to content