Jak być eko w Wielkanoc?

dłoń trzyma planetę w kształcie jajka, napis jak być eko w Wielkanoc?

Wielkanoc to czas radości i wspólnego spędzania czasu z rodziną, ale również okazja do troski o naszą planetę. Dzięki kilku prostym krokom możemy uczynić nasze święta bardziej ekologicznymi. Kupując lokalne produkty czy ograniczając zużycie plastiku dbamy o środowisko. Ponadto, zbierając resztki jedzenia i wybierając ekologiczne prezenty, pokazujemy, że można cieszyć się świętami bez nadmiernego marnotrawstwa. Farbowanie jajek naturalnymi barwnikami czy oszczędzanie wody podczas świątecznych aktywności to kolejne sposoby na dbanie o naszą planetę. Warto pamiętać, że nawet najmniejsze działania mogą mieć duży wpływ na stan naszej planety. 

Podpowiadamy 6 pomysłów, jak być eko w święta: 

  1. Kupuj lokalne produkty – zamiast kupować jajka i produkty wielkanocne w supermarketach, wybierz lokalne sklepy lub targi, gdzie sprzedawane są produkty pochodzące z okolicznych gospodarstw. Dzięki temu ograniczysz ślad węglowy. 
  2. Ogranicz zużycie plastiku – unikaj kupowania ozdób wielkanocnych z plastiku i wybierz naturalne materiały, takie jak drewno, słoma czy tkaniny.
  3. Zbieraj resztki jedzenia – jeśli zostanie Ci jedzenie po świętach, staraj się wykorzystać je w potrawach na kolejne dni. Pomyśl o założeniu kompostownika, który przyda się na resztki jedzenia. Przy okazji wyprodukujesz naturalny nawóz, który przyda się w ogrodzie, sadzie, a także na balkonie. Do kompostowania nadają się też skorupki od jajek. 
  4. Wybieraj ekologiczne prezenty – jeżeli nie masz pomysłu na prezent od wielkanocnego króliczka, podaruj komuś saszetkę z nasionami dzikich kwiatów, które wystarczy po prostu rozrzucić na ziemi, aby za jakiś czas wyrosła z nich łąka kwietna. Wybierając rodzime gatunki kwiatów, pomożesz również lokalnej florze i faunie.
  5. Używaj naturalnych barwników – chemiczne barwniki do jajek mogą zawierać toksyczne substancje, które szkodzą Tobie i całej planecie. Zamiast nich użyj do farbowania jajek warzywnych resztek! Ugotuj jajka z naturalnie mocno barwiącą żywnością, np. kurkumą, łupinami cebuli, czerwoną kapustą czy szpinakiem, żeby uzyskać świąteczne ekojajka w kolorze żółtym, rdzawo-pomarańczowym, różowym, niebieskim czy zielonym. 
  6. Oszczędzaj wodę i idź na spacer – zamiast spędzać czas za stołem, wybierz się na długi rodzinny spacer. Jeżeli odwiedzasz rodzinę, wybierz się do niej rowerem albo komunikacją miejską, zamiast samochodu. W ten sposób ograniczysz zanieczyszczenie środowiska i aktywnie spędzisz czas na świeżym powietrzu. Śmigus-dyngus to doskonały pretekst, by pamiętać o pogłębiającym się problemie deficytu wody na świecie.

 

Chcesz wiedzieć więcej?

W ramach projektu “”Klimat w szkołach metropolii” zachęcamy do korzystania z darmowych scenariuszy lekcji i materiałów edukacyjnych, które można pobrać z naszej strony z zakładki Materiały do pobrania oraz praktycznego poradnika Klimat na 5!, w którym prezentujemy  proste instrukcje realizacji kompostowników, zielonych ścian, niecek retencyjnych oraz ogrodów deszczowych, które można zrealizować w swoim ogrodzie lub najbliższym otoczeniu.

***************

Klimat w szkołach metropolii to największy projekt edukacyjny realizowany na terenie Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot do końca kwietnia 2024 r.  Celem projektu jest podniesienie świadomości uczniów, ich rodziców i mieszkańców metropolii  na temat łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków.

Projekt jest realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Funduszy Norweskich i EOG oraz budżetu państwa. Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

 

Skip to content