Jak walczyć ze zmianami klimatu w ferie zimowe?

Grafika z pomysłami jak zadbać o klimat podczas ferii zimowych

W ferie zimowe wiele osób wybiera się na wypoczynek i relaks po intensywnym okresie nauki czy pracy. Niezależnie od tego, czy wybieramy się na narty, czy spędzamy czas w ciepłych krajach, czy w domu, każdy z nas może zrobić coś dla planety.

Podpowiadamy 9 pomysłów jak przyczynić się do ochrony środowiska i ograniczenia negatywnych skutków zmian klimatu:

  1. Jeżeli podróżujesz: wybieraj miejscową komunikację miejską, rower albo pociągi. 
  2. Jeżeli podróżujesz samochodem: nie jedź sam, weź pasażerów. 
  3. Planuj wycieczki blisko domu, by uniknąć długich podróży samochodem.
  4. Jeżeli zatrzymujesz się w hotelu: nie proś o codzienną wymianę ręczników i pościeli, jeśli nie zużyjesz jednorazowych kosmetyków hotelowych – zabierz je do domu, pamiętaj o wyłączaniu światła i klimatyzacji. 
  5. Nie używaj jednorazowych naczyń i sztućców.
  6. Wybieraj produkty lokalne i sezonowe podczas robienia zakupów spożywczych i kupowania pamiątek. Dzięki temu wspierasz lokalnych producentów i ograniczysz emisję CO2 związaną z transportem żywności na dalekie dystanse.
  7. Jeśli masz możliwość, wybierz się na narty biegowe zamiast na narty alpejskie. Biegi narciarskie są bardziej ekologiczne, ponieważ nie wymagają stosowania wyciągów, a jednocześnie pozwalają cieszyć się aktywnością na świeżym powietrzu.
  8. Kupuj ubrania i sprzęt zimowy pochodzący ze zrównoważonych źródeł lub z recyklingu. Możesz również rozważyć wypożyczenie takiego sprzętu, jeśli jest to możliwe.
  9. Zabierz ze sobą torbę na zakupy, żeby uniknąć używania jednorazowych plastikowych toreb przy robieniu zakupów podczas ferii.

Zastanówcie się czy jest coś co moglibyście jeszcze dopisać do tej listy?

 

Chcesz wiedzieć więcej?

W ramach projektu “”Klimat w szkołach metropolii” zachęcamy do korzystania z darmowych scenariuszy lekcji i materiałów edukacyjnych, które można pobrać z naszej strony z zakładki Materiały do pobrania oraz praktycznego poradnika Klimat na 5!, w którym prezentujemy  proste instrukcje realizacji kompostowników, zielonych ścian, niecek retencyjnych oraz ogrodów deszczowych, które można zrealizować w swoim ogrodzie lub najbliższym otoczeniu.

Projekt Klimat w Szkołach Metropolii jest realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz budżetu państwa. Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway.

Skip to content