Jak zachęcić uczniów do bycia eko?

Na zdjęciu dzieci jako ekobohaterowie

W obecnych czasach, kiedy zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej widoczne, ważne jest, abyśmy wszyscy robili coś dla naszej planety. Ale jak? Warto zacząć od najbliższego otoczenia np. szkoły.

Jak zachęcić uczniów do bycia eko?  Na naszej stronie każdy nauczyciel znajdzie inspiracje i porady. 

Podpowiadamy kilka z nich:

  1. Organizuj konkursy i zaproponuj zadania projektowe – zachęć uczniów do opracowywania projektów związanych z ochroną środowiska. Mogą to być inicjatywy takie jak segregacja odpadów, ograniczenie zużycia plastiku czy przygotowanie domowego kompostu. Nagradzaj najlepsze pomysły, aby motywować uczniów do działania. Jako inspirację polecamy materiał przygotowany przez International Development Norway, w którym zostały opisane przykłady ciekawych projektów ekologicznych.
  2. Stwórz „zieloną klasę” – zachęć każdą klasę do wyznaczenia swojego „zielonego ambasadora”. Osoba ta będzie odpowiedzialna za dbanie o ekologiczne zachowania w klasie, sprawdzanie, czy wszyscy stosują się do zasad ekologicznych i raportowanie postępów.
  3. Zorganizuj tygodnie ekologiczne – przez cały tydzień skupiaj się na jednym aspekcie ekologii, na przykład retencji wody deszczowej. Przeprowadzaj prelekcje, warsztaty i gry edukacyjne, aby uczniowie mogli dowiedzieć się więcej na ten temat i zrozumieć, dlaczego jest to tak ważne.Warto skorzystać z gotowych scenariuszy lekcji.
  4. Stwórz „Eko-kącik” – dedykowane miejsce w szkole, gdzie uczniowie będą mogli dowiedzieć się więcej o ochronie środowiska. Udekoruj go roślinami, plakatami, ciekawymi faktami i propozycjami działań, które można podjąć, aby być bardziej eko.
  5. Angażuj rodziców – zachęć uczniów do rozmowy z rodzicami na temat ekologii. Mogą wspólnie planować działania na rzecz ochrony środowiska w domu, takie jak ograniczenie zużycia energii elektrycznej, korzystanie z ekologicznych środków czystości, ograniczenie koszenia, założenie ogrodu deszczowego w ogrodzie albo posadzenie pnącz, które stworzą zieloną ścianę.
  6. Odwiedźcie lokalne organizacje ekologiczne – zorganizuj wycieczki do lokalnych organizacji zajmujących się ekologią. Uczniowie będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o problemach, z którymi boryka się nasze środowisko oraz jakie działania podejmowane są w celu ich rozwiązania.

Pamiętaj, że każdy ma swój wkład w ochronę klimatu. Zachęć uczniów do podejmowania małych, codziennych działań na rzecz ochrony środowiska, takich jak oszczędzanie wody, korzystanie z dwóch stron papieru czy chodzenie pieszo lub jeżdżenie  rowerem do szkoły. Drobne kroki mogą prowadzić do wielkich zmian, a Ty możesz mieć wpływ na to, jakie nawyki uczniowie będą kształtować przez całe życie.

Chcesz wiedzieć więcej?

W ramach projektu “”Klimat w szkołach metropolii” zachęcamy do korzystania z darmowych scenariuszy lekcji i materiałów edukacyjnych, które można pobrać z naszej strony z zakładki Materiały do pobrania oraz praktycznego Poradnika Klimat na 5!, w którym prezentujemy proste instrukcje realizacji kompostowników, zielonych ścian, niecek retencyjnych oraz ogrodów deszczowych, które można zrealizować w swoim ogrodzie lub najbliższym otoczeniu.

Zobacz film partnera projektu International Development Norway

***************

Klimat w szkołach metropolii to największy projekt edukacyjny realizowany na terenie Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot do końca kwietnia 2024 r.  Celem projektu jest podniesienie świadomości uczniów, ich rodziców i mieszkańców metropolii  na temat łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków.

Projekt jest realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Funduszy Norweskich i EOG oraz budżetu państwa. Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Skip to content