Jego wysokość Trondheim

Przedostatni dzień w Trondheim spędziliśmy na zwiedzaniu głównych atrakcji turystycznych miasta. Nie zabrakło też pracy merytorycznej i prezentacji przed norweskimi uczniami. Powoli żegnamy się z miastem.

Finał mini innovation camp

Przedostatniego dnia naszej wizyty w Trondheim dołączyliśmy do uczniów w Sverresborg Ungdom Skole, gdzie odbywały się finałowe prezentacje w ramach mini innovation camp. Uczniowie pracowali nad innowacjami, które realizują wybrane cele zrównoważonego rozwoju ONZ. Cztery najlepsze zespoły prezentowały swoje pomysły przed komisją złożoną z nauczycieli, laureatów poprzednich edycji innovation camp, lokalnych polityków i przedstawicieli lokalnych firm. W finale znalazły się prezentacje nt.

• bezpieczeństwa dzieci,
  • roboto-ryby, która miałaby wyłapywać nieczystości w rzekach,
  • pomysłu na aplikację, która pomaga znajdować aktywności dla określonej grupy wiekowej,
  • shake baru, który może być rozwiązaniem problemu marnowania żywności.

Na zakończenie prezentacji norweskich uczniów zaprezentowaliśmy nasze pomysły, które wygrały konkurs “Chrońmy klimat metropolii”.

• Helena, Martyna i Wanessa z SP w Sztutowie opowiedziały o inicjatywie „Kompostownik na Mierzei Wiślanej” – o tym jak młodzież przejmuje inicjatywę i jak o ekologii rozmawiać z lokalnymi politykami.
  • Karolina, Nadzieja i Zosia z VII LO w Gdańsku opowiedziały o przygotowanej przez siebie we współpracy z harcerzami – Rodzinnej Grze Terenowej, która mimo mroźnej pogody zgromadziła wielu chętnych.
  • Zosia, Alicja i Filip z SP w Chwaszczynie mówili o warsztatach ekologicznych i o tym, jak angażować lokalną społeczność i wspólnie szukać rozwiązań ekowyzwań.
  • Na koniec wystąpiły Marta, Zosia i Emilie z Pierwszej Społecznej SP w Gdyni, które opowiedziały o swoim projekcie “Robal Superbohater”, który promował kompostowanie.

Odwiedziny u króla Wikingów

Szkolne wyzwania zakończyliśmy wycieczką do katedry Nidarosdomen, po której oprowadził nas przewodnik w długiej szacie. Kościół został wybudowany nad grobem króla Olafa II Haraldssona, nazywanego królem Wikingów. Z kopułą mierzącą ponad 102 metry i iglicą o wysokości 91 metrów, Nidarosdomen jest jednym z największych kościołów tego typu w Skandynawii. Zachwyca niesamowitą gotycką fasadą, wielkością oraz zabytkowymi wnętrzami. Do 2006 roku w katedrze przechowywano królewskie regalia (m.in. korony, miecze itp.), które przeniesiono do Pałacu Arcybiskupiego. Katedra jest również miejscem koronacji norweskich monarchów. W 1991 r. dokonano tutaj koronacji obecnego Króla Haralda V i jego żony Królowej Sonji.

Hiking nad wodospad

Po lunchu w szkolnej stołówce z obowiązkową bułką szkolną (czyli drożdżówką z budyniem i wiórkami kokosowymi) pojechaliśmy na spacer do Ilabekken. To arteria wodna biegnąca przez wzgórza Bymarki aż do Ilsvikøra (dzielnica Trondheim). Jej najciekawszym fragmentem jest mały wodospad i wiodące wzdłuż niego tradycyjnie drewniane schodki.

Trondheim z wysokości

Dzień zakończyliśmy na wysokości, a dokładnie na wieży telewizyjnej Tyholttårnet, która od 1985 r. jest nieodłącznym elementem krajobrazu Trondheim. Wieża ma 124 m. Na 74 metrze mieści się restauracja, z której rozpościera się widok na całe miasto. Górna kondygnacja restauracji jest ruchoma i obraca się zgodnie ze wskazówkami zegara, co sprawia, że można oglądać panoramę całego miasta. Pełny obrót trwa godzinę.

Fot. K. Kędzior