Kompostowanie w Gdyni

Na zdjęciach uczniowie przy kompostowniku w Gdyni

Gdyński kompostownik przy Szkole Podstawowej nr 26 już gotowy.  W ramach naszego projektu budujemy 40 błękitno-zielonych inwestycji w szkołach w metropolii. Gdyński kompostownik jest wykonany z drewna, a między deskami pozostawione zostały szczeliny, które zapewniają cyrkulację powietrza.  

– W ramach projektu powstały cztery kompostowniki. Zaplanowaliśmy je w taki sposób, aby mimo czysto użytkowej funkcji tych obiektów zadbać również o ich estetykę, ponieważ zdarza się, że są lokalizowane w widocznym miejscu. Stąd pomysł, aby kompostownik był od góry przykryty drewnianą klapą – tłumaczy Katarzyna Świstek, specjalistka ds. małej retencji w Gdańskich Wodach oraz ekspertka nadzorująca realizację inwestycji w ramach naszego projektu.

Na zdjęciach uczniowie w szklarni

W szkole nr 26 w Gdyni kompostownik jest dopełnieniem szkolnego ogródka warzywnego. Szkoła ma szklarnię, więc wyprodukowany kompost będzie wykorzystany do uprawy warzyw. 

Zachęcamy do zakładania kompostowników nie tylko przy ogródkach warzywnych, ale także po to, by przetwarzać materię organiczną zamiast wywozić ją na wysypisko. Kompostem można nawozić każdy rodzaj roślin, nie tylko rośliny jadalne, ale również kwiaty, krzewy czy drzewa.

O tym jak założyć własny kompostownik przeczytacie w naszym poradniku “Klimat na 5!” . O zaletach budowy kompostownika więcej przeczytacie w naszym artykule.  

W 40 partnerskich szkołach przy czujnym i merytorycznym wsparciu Gdańskich Wódrealizujemy błękitno-zielone inwestycje w ramach projektu Klimat w szkołach metropolii:

  • 3 niecki retencyjne
  • 8 ogrodów deszczowych w gruncie
  • 14 ogrodów deszczowych w skrzyniach
  • 11 zielonych ścian z pnącz
  • 4 kompostowniki

Kompostowniki  realizujemy w szkołach:

  • Szkoła Podstawowa nr 26 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Gdyni,
  • Szkoła Podstawowa w Mikoszewie
  • Szkoła Podstawowa Nr 5 w Redzie
  • Zespół Szkół Technicznych w Tczewie***************

Klimat w szkołach metropolii to największy projekt edukacyjny realizowany na terenie Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot do końca kwietnia 2024 r.  Celem projektu jest podniesienie świadomości uczniów, ich rodziców i mieszkańców metropolii  na temat łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków.

Projekt jest realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Funduszy Norweskich i EOG oraz budżetu państwa. Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

 

Fot. K. Kędzior

Skip to content