Konkurs: podziękowania, film i duuużo zdjęć

Zdjęcia z wręczenia nagród w konkursie

Za nami dzień pełen emocji i wręczenie nagród w konkursie “Chrońmy klimat metropolii”. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział i gratulujemy niesamowitych pomysłów. Pokazaliście, że edukacja ekologiczna jest potrzebna, a o klimacie można uczyć na wiele sposobów. 

W konkursie wzięło udział 28 szkół z całej metropolii. 93 uczniów przygotowało 31 ekoprojektów przy wsparciu 30 nauczycieli-opiekunów merytorycznych.   

4 nagrody główne, czyli kwietniowy wyjazd do Norwegii trafiły do: 

VII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku za inicjatywę  „Chrońmy Klimat Metropolii – Rodzinna Gra Terenowa” (autorki: Karolina Weręgowska, Nadzieja Wilczewska, Zofia Lemiech wraz z nauczycielem Mariolą Rautenberg). 

Szkoły Podstawowej w Chwaszczynie za inicjatywę „Szkoła Chwaszczyno dba o klimat” (autorzy: Zofia Kreft, Alicja Myszk, Filip Szmigiel wraz z nauczycielem Aleksandrą Lemańczyk). 

Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej w Gdyni za inicjatywa o nazwie „Robal Superbohater” (autorki: Marta Niedziałkowska, Zofia Regent, Emilie Rosinach (Emili), wraz z nauczycielem Małgorzatą Dwórznik). 

Szkoły Podstawowej w Sztutowie za inicjatywę o nazwie „Kompostownik na Mierzei Wiślanej” (autorzy: Helena Żelazińska, Martyna Dziuba, Wanessa Samsel wraz z nauczycielem Janem Wilkanowskim).

4 wyróżnienia trafiły do: 

Nagroda od Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku dla Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie za inicjatywę o nazwie „Jak łagodzić skutki zmian klimatu, pokaż Mamie, siostrze, bratu”  (autorzy: Oliwia Pionk, Aleksandra Macholl, Aleks Konkel, wraz z nauczycielem Anną Lesnów).

Nagroda od Marszałka Województwa Pomorskiego dla Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie za inicjatywę o nazwie „Małe ekopracownie: wprowadzamy juniorów w świat zrównoważonego życia” (autorki: Judyta Makowska, Wiktoria Lamek, Julia Herkt, z nauczycielem Joanną Kwiatkowską). 

Nagroda od Prezydenta Miasta Gdańska dla Szkoły Podstawowej nr 57 w Gdańsku za inicjatywę „Klimat w Gdańsku” (autorki: Aleksandra Jędrzejczak, Laura Sznura, Kornelia Massalska, wraz z nauczycielem Agnieszką Świerzewską). 

Nagroda od Prezydenta Miasta Gdyni dla uczniów III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni za inicjatywę „3 sposoby na uratowanie planety!” (autorzy: Jan Gos, Patrycja Prociewicz, Oliwia Dudziak, wraz z nauczycielem Olgą Wrońską). 

Nagroda pozaregulaminowa dla Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku za wybudowanie przemyślanego prototypu źródła energii (autorzy: Konrad Głowienke, Dawid Jurczyk, Vanessa Tomkowska wraz z nauczycielem Martą Gostomską). 

Dyplomy i nagrody za udział w konkursie dla: 

Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Gdańsku – Lena Stawkowska, Łukasz Duma, Adam Gębczyński wraz z nauczycielem Anną Eisler, za inicjatywę „Myśl globalnie- działaj lokalnie”.

Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego nr 1 w Gdańsku – Julia Więcław, Wiktoria Szlejf, Małgorzata Sala wraz z nauczycielem Piotrem Bazanem, za inicjatywę „Projekt Naturn Infrastructure”.

X Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku – Kacper Hajduk, Hanna Domagała, Lena Dudek wraz z nauczycielem Małgorzatą Płóciennik za inicjatywę „Zielona Metropolia”.

Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego nr 1 w Gdańsku – Natalia Jażdżewska, Artem Kuradovets, Yehor Mishchenko wraz z nauczycielem Magdaleną Perzyńską-Dąbrowną za inicjatywę „Robak Gabryś – nie daj się położyć na glebie”.

Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Gdańsku – Michalina Lubocka, Anna Miechowiecka, Weronika Krawczyk wraz z nauczycielem Moniką Małecką za inicjatywę „Zmiana zaczyna się od działania”.

Szkoły Podstawowej w Skarszewach – Paulina Kaiser, Julia Breska, Nikola Fergon wraz z nauczycielem Anną Dargacz za inicjatywę „Chronimy klimat”.

Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębogórzu (gmina Kosakowo) – Emilia Kędzior, Wiktoria Blank, Oliwier Rączka wraz z nauczycielem Martyną Duc za inicjatywy „Herbatka kompostowa i czyste powietrze”.

Szkoły Podstawowej w Kłodawie (gmina Trąbki Wielkie) – Agata Adamczyk, Marcelina Karniewska, Lena Wentowska wraz z nauczycielem Anną Poprawą za inicjatywę „Złap Deszcz”.

Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rudnie – Filip Podepski, Jan Hinz, Kacper Manikowski wraz z nauczycielem Jolantą Szczepańską za inicjatywę „Niecka retencyjna – zbiorniki retencyjne – dbamy o zasób wód słodkich”.

Szkoty Podstawowej nr 2 w Bolszewie (gmina Wejherowo) – Oliwia Bieschke, Nina Klein, Magdalena Ronowska wraz z nauczycielem Beatą Sauter za inicjatywę „Kompostownik”.

Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach – Dominik Wałaszkowski, Wiktoria Żołądz, Piotr Brykowski wraz z nauczycielem Joanną Wieczorek za inicjatywę „Eko praktyczni”.

Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Borkowie – Katarzyna Czermańska, Joanna Bielska, Hanna Ciszak wraz z nauczycielem Ewą Nowińską za inicjatywę „Ratujmy nasz klimat”.

Powiatowego Zespołu Szkół w Somoninie – Karolina Klinkosz, Magdalena Grotha, Anna Kaczykowska wraz z nauczycielem Panią Magdaleną Wrońską za inicjatywę „Eko Pielęgnacja”.

Szkoły Podstawowej w Czeczewie (gmina Przodkowo) – Julia Wentk, Anna Szyłejko, Bianka Kreft wraz z nauczycielem Joanną Szymańską-Janczak za inicjatywę – „Eko szkoła Czeczewo”.

I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku –  Alicja Dobrzyńska,  Martyna Sidorowicz,  Hanna Parafiniuk razem z nauczycielem Joanną Lamkowską za inicjatywę “Czy żyjesz ekologicznie?”.

Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Pucku –  Julia Chwedoruk, Zofia Hertha, Adrian Brzeski wraz z nauczycielem Dariuszem Knitterem za inicjatywę “bio bros”.

Szkoły Podstawowej nr 1 Rumi – Julia Patuszyńska, Weronika Prasołek, Emilia Kulewicz wraz z nauczycielem Anną Dempc za inicjatywę “Z roślinami nam po drodze”.

Szkoły Podstawowej nr 2 w Żukowie – Milena Kosater, Vanessa Gruba, Aurelia Niklas – wraz z nauczycielem Mirosławą Żołna za inicjatywę “Ekobajka o czystym środowisku”.

Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach – Antoni Lis, Karol Brzeziński, Michał Roszkowski wraz z nauczycielem Edytą Ropellą za inicjatywę “Sprawdzamy świadomość uczniów!”.

Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Malborku – Kinga Wyrembska, Lilianna Kazaniecka,  Lena Jędraszek wraz z nauczycielem Ewą Chmielewską, za inicjatywę “Mini ogrody w skrzyni”.

Szkoły Podstawowej w Szymankowie – Julia Bordowska,  Maja Sulska, Marta Wicher wraz z nauczycielem Izabelą Szulczewską za inicjatywę “Czy zostanie coś dla potomnych —?”.

Szkoły Podstawowej w Sztutowie – Maja Tartakowska,  Oliwia Król, Kornelia Iwaniak wraz z nauczycielem Janem Wilkanowskim za inicjatywę “Zielona ściana”.

Poza nagrodami i dyplomami każda ze szkół może wybrać się na spacer po ogrodach deszczowych w Gdańsku, które zaprezentuje partner merytoryczny projektu – Gdańskie Wody. 

**********

Klimat w szkołach metropolii to największy projekt edukacyjny realizowany na terenie Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot do końca kwietnia 2024 r.  Celem projektu jest podniesienie świadomości uczniów, ich rodziców i mieszkańców metropolii  na temat łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków.

Projekt jest realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Funduszy Norweskich i EOG oraz budżetu państwa. Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

 

Fot. Konrad Kędzior

Skip to content