Międzynarodowy Dzień ZERO WASTE

na zdjęciu różne produkty i napis zero waste

30 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zero Waste. Został on ustanowiony w 2022 r. przez ONZ.

Zero waste oznacza dosłownie brak marnowania. Chodzi o to, żeby jak najmniej śmieci produkować i jak najwięcej rzeczy wykorzystać powtórnie albo zrecyklingować. Możemy na przykład używać wielokrotnie tych samych przedmiotów, unikać plastikowych opakowań czy kompostować resztki jedzenia. Dzięki temu chronimy środowisko i dbamy o naszą planetę.

Chcesz działać w duchu zero waste? Zacznij od wprowadzenia zasady 5R: 

  • Refuse, czyli odmawiaj
  • Reduce, czyli ograniczaj
  • Reuse, czyli wykorzystuj ponownie
  • Recycle, czyli segreguj
  • Rot, czyli kompostuj

Badania z 2020 r. pokazują, że w Polsce marnuje się prawie 5 milionów (4 840 946) ton żywności. Najwięcej marnują jej konsumenci – aż 60%, czyli blisko 3 mln (2 917 775) ton wyrzucanej żywności pochodzi z gospodarstw domowych. Każdy z nas produkuje około 268 kg śmieci rocznie. Około 150 kg to odpady organiczne, które możemy przetwarzać.

W ramach projektu Klimat w szkołach metropolii pokazujemy, jak mądrze dbać o przyrodę i wykorzystać potencjał roślin, gleby oraz wody deszczowej. W 40 szkołach metropolii budujemy błękitno-zielone inwestycje: niecki retencyjne, zielone ściany, gruntowe i skrzyniowe ogrody deszczowe oraz kompostowniki, które wpisują się w zasadę 5R. 

Budowa kompostowników to jedno z najważniejszych rozwiązań, jeżeli chcemy ograniczyć ilości odpadów wywożonych na wysypiska. Przy okazji możemy zaoszczędzić nieco gotówki oraz przyczynić się do łagodzenia zmian klimatu poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Jest to również sposób na przystosowanie się do skutków zmian klimatu – ziemia wzbogacona kompostem zatrzymuje więcej wody deszczowej, dzięki czemu magazynuje wodę w miejscu i przeciwdziała suszy.

Kompostowanie jest procesem biologicznym, w którym odpady organiczne są przekształcane w kompost – naturalny, bogaty w składniki odżywcze nawóz, który poprawia również strukturę gleby i zwiększa jej chłonność. 

O tym jak założyć własny kompostownik przeczytacie w naszym poradniku “Klimat na 5!” . O zaletach budowy kompostownika więcej przeczytacie w naszym artykule.

***************

Klimat w szkołach metropolii to największy projekt edukacyjny realizowany na terenie Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot do końca kwietnia 2024 r.  Celem projektu jest podniesienie świadomości uczniów, ich rodziców i mieszkańców metropolii  na temat łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków.

Projekt jest realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Funduszy Norweskich i EOG oraz budżetu państwa. Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

 

Skip to content