Niecka retencyjna. Miej to w… niecce.

Na zdjęciu niecka retencyjna.

W pięciu odsłonach zaczynamy prezentację zielono-niebieskich inwestycji, które już niebawem zostaną zrealizowane na terenie 40 metropolitalnych szkół. Jednym z elementów projektu edukacyjnego “Klimat w szkołach metropolii” będą niecki retencyjne, które pojawią się na terenie 3 placówek.

Niecka retencyjna to łagodne zagłębienie terenu, w którym czasowo gromadzi się woda opadowa. Powoli wsiąkając w glebę nawadnia rośliny i grunt. Niecka porośnięta jest roślinnością, najczęściej w formie łąki skomponowanej z gatunków odpornych zarówno na czasowe zalewanie, jak i suszę. Gromadzi wodę dużo skuteczniej niż trawnik, a do tego nie wymaga podlewania i kosi się ją tylko 1-2 razy w roku. 

Niecka:

➡ gromadzi wodę deszczową i spowalnia jej spływ, co ogranicza ryzyko podtopień,

➡ umożliwia powolne wsiąkanie wody nawadniając rośliny,

➡ oczyszcza deszczówkę, działa jak naturalny filtr, który oczyszcza zgromadzoną wodę,

➡ zatrzymuje pyły i zanieczyszczenia,

➡ jest porośnięta łąką, więc zwiększa powierzchnię zieleni oraz różnorodność przyrodniczą, jest schronieniem i miejscem zdobywania pokarmu dla zwierząt,

➡ poprawia mikroklimat.

Na zdjęciu niecka retencyjna.

Realizacja krok po kroku

👉 Wybierz powierzchnię, z której planujesz zbierać deszczówkę np. chodnik, parking, dach i określ jej powierzchnię.

👉 Wyznacz miejsce oddalone od fundamentów, infrastruktury podziemnej oraz korzeni drzew i krzewów. Kop ostrożnie. Niecka powinna mieć wielkość 10-25% powierzchni, z której spływa woda.

👉 Sprawdź czy grunt jest przepuszczalny. Jeśli grunt jest nieprzepuszczalny, woda nie będzie wsiąkać. Wtedy poradź się specjalisty.

👉 Wyprofiluj teren, by zapewnić spływ wody z wybranej powierzchni. Pamiętaj, że każde, nawet najmniejsze, zagłębienie terenu jest wartościowe, bo umożliwia zatrzymywanie wody deszczowej.

Na grafice schemat budowy niecki retencyjnej.

❗Wysiej łąkę z nasion roślin wieloletnich, dostosowanych do lokalnych warunków. Łąka rozwija się 2 – 3 lata. Aby szybciej cieszyć się kwiatami, dodaj rośliny jednoroczne i dwuletnie. Mieszanki nasion możesz kupić przez internet. Przed wysiewem usuń darń, kamienie i resztki roślin. Zalecana gęstość siewu to 3 – 5 g/m2. Po wysiewie ostrożnie zwałuj lub udepcz teren, a następnie podlej. Całość oprósz ziemią, aby zniechęcić ptaki do wyjadania nasion. Możesz łączyć metodę wysiewu z sadzeniem. Wybieraj sadzonki krajowych roślin i sadź je w odległości co 30 – 50 cm.

Jak dbać

Łąkę koś dwa razy w ciągu sezonu: w czerwcu lub lipcu i we wrześniu lub październiku. Terminy dostosuj do warunków atmosferycznych. Na jesieni pozostaw fragment nieskoszony – chętnie przezimują tu owady.

Warto wiedzieć

Możesz poprosić eksperta o dobór odpowiedniej mieszanki łąkowej lub posadzić rośliny ze szkółki tak, aby naśladowały naturalny układ.

Przykładowe gatunki

Na dnie niecki posadź rośliny, które tolerują czasowe zalewanie. To może być np.: bodziszek łąkowy, kosaciec syberyjski, kostrzewa trzcinowata, krwawnica pospolita, mozga trzcinowata, rdest wężownik, śmiałek darniowy, tojeść rozesłana, żywokost lekarski.

Brzegi niecki i wał na obrzeżach to dobre miejsce dla gatunków odpornych na suszę. To może być: bodziszek czerwony, chaber łąkowy, drżączka średnia, dzwonek brzoskwiniolistny, krwawnik pospolity, przytulia właściwa, złocień właściwy.

W ramach projektu “Klimat w szkołach metropolii” niecki retencyjne powstaną w 3 szkołach:

🔹 w Liceum Ogólnokształcącym im. Ziemi Żuławskiej w Nowym Dworze Gdańskim,

🔹 w Zespole Kształcenia i Wychowania w Bielkówku, 

🔹 w Szkole Podstawowej im. bł. s. Marty Wieckiej w Szczodrowie.

Lista wszystkich inwestycji dostępna jest TUTAJ

Skip to content