Odwiedzamy ogród deszczowy w Rumi

Zdjęcia ogrodu deszczowego w Rumi

Choć za oknem jeszcze zimno i zimowo – my już nie możemy doczekać się wiosny. W tym tygodniu odwiedziliśmy uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Rumi, którzy pokazali nam przyszkolny ogród deszczowy. Powstał on w ramach naszego projektu, a podobne błękitno-zielone inwestycje budujemy w 40 szkołach metropolii.

Co to jest ogród deszczowy?

Jest to teren zielony nieco obniżony w stosunku do otoczenia, po to, aby mogła się w nim zbierać woda deszczowa. Jest obsadzony roślinami, które dobrze znoszą warunki zmiennej wilgotności i okresowego zalewania. Jest obiektem małej retencji, służy do zatrzymania i oczyszczenia wód opadowych spływających z powierzchni utwardzonych np. dachu, chodnika, podjazdu.

Ogród deszczowy – jakie ma zalety:

• zatrzymuje wodę opadową na dłużej; 

• zmniejsza ryzyko podtopień spowalniając spływ wody opadowej; 

• zapewnia roślinom nawadnianie w okresach suszy; 

• oczyszcza deszczówkę; 

• jest porośnięty różnorodną roślinnością, więc zwiększa powierzchnię zieleni oraz różnorodność przyrodniczą; 

• poprawia mikroklimat.

W ogrodzie deszczowym w Rumi posadziliśmy 580 roślin – są to byliny (rośliny wieloletnie) ozdobne i miododajne. Oznacza to, że w cieplejsze dni można się tam spodziewać pszczół i innych owadów. W ogrodzie pojawiła się też naturalna kłoda, w której w przyszłości mogą znaleźć schronienie drobne owady, będzie też świetnym miejscem do wygrzewania się jaszczurek. 

 

Chcesz wiedzieć więcej?

W ramach projektu “”Klimat w szkołach metropolii” zachęcamy do korzystania z darmowych scenariuszy lekcji i materiałów edukacyjnych, które można pobrać z naszej strony z zakładki Materiały do pobrania oraz praktycznego poradnika Klimat na 5!, w którym prezentujemy  proste instrukcje realizacji kompostowników, zielonych ścian, niecek retencyjnych oraz ogrodów deszczowych, które można zrealizować w swoim ogrodzie lub najbliższym otoczeniu.***************

Klimat w szkołach metropolii to największy projekt edukacyjny realizowany na terenie Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot do końca kwietnia 2024 r.  Celem projektu jest podniesienie świadomości uczniów, ich rodziców i mieszkańców metropolii  na temat łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków.

Projekt jest realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Funduszy Norweskich i EOG oraz budżetu państwa. Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

 

Fot. Konrad Kędzior

Skip to content