Odwiedzamy ogród deszczowy w Rumi

Zdjęcia ogrodu deszczowego w Rumi

Choć za oknem jeszcze zimno i zimowo – my już nie możemy doczekać się wiosny. W tym tygodniu odwiedziliśmy uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Rumi, którzy pokazali nam przyszkolny ogród deszczowy. Powstał on w ramach naszego projektu, a podobne błękitno-zielone inwestycje budujemy w 40 szkołach metropolii.

Co to jest ogród deszczowy?

Jest to teren zielony nieco obniżony w stosunku do otoczenia, po to, aby mogła się w nim zbierać woda deszczowa. Jest obsadzony roślinami, które dobrze znoszą warunki zmiennej wilgotności i okresowego zalewania. Jest obiektem małej retencji, służy do zatrzymania i oczyszczenia wód opadowych spływających z powierzchni utwardzonych np. dachu, chodnika, podjazdu.

Ogród deszczowy – jakie ma zalety:

• zatrzymuje wodę opadową na dłużej;

• zmniejsza ryzyko podtopień spowalniając spływ wody opadowej;

• zapewnia roślinom nawadnianie w okresach suszy;

• oczyszcza deszczówkę;

• jest porośnięty różnorodną roślinnością, więc zwiększa powierzchnię zieleni oraz różnorodność przyrodniczą;

• poprawia mikroklimat.

W ogrodzie deszczowym w Rumi posadziliśmy 580 roślin – są to byliny (rośliny wieloletnie) ozdobne i miododajne. Oznacza to, że w cieplejsze dni można się tam spodziewać pszczół i innych owadów. W ogrodzie pojawiła się też naturalna kłoda, w której w przyszłości mogą znaleźć schronienie drobne owady, będzie też świetnym miejscem do wygrzewania się jaszczurek.

Fot. Konrad Kędzior