Budujemy błękitno-zielone inwestycje w metropolitalnych szkołach. W ramach naszego projektu partnerujące placówki otrzymują merytoryczne wsparcie i pod czujnym okiem Gdańskich Wód realizują takie inwestycje jak niecki retencyjne, ogrody deszczowe, kompostowniki i zielone ściany.
Pierwsze zielone ściany są już gotowe. Te realizacje pokazują jak wiele różnych zastosowań oraz funkcji może pełnić takie rozwiązanie. Poczytajcie!
– W Szkole Podstawowej nr 11 w Tczewie założyliśmy, że zieloną ścianę wykonamy na elewacji, która w maju i czerwcu nagrzewa się tak bardzo, że trudno utrzymać skupienie podczas lekcji prowadzonych w tak gorących salach. Dzięki posadzeniu pnączy przy tej elewacji, za klika lat mur porośnie szczelna warstwa liści, która skutecznie ograniczy dostęp promieni słonecznych do ściany, a tym samym zminimalizuje nagrzewanie się elewacji i pomieszczeń. – opowiada Katarzyna Świstek, specjalistka ds. małej retencji w Gdańskich Wodach oraz ekspertka nadzorująca realizację inwestycji w ramach projektu Klimat w szkołach metropolii. I dodaje – W Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 1 w Malborku wykorzystaliśmy pnącza do zamaskowania brzydkiej ściany przy garażach, natomiast w szkołach w Kłodawie czy Pszczółkach, zielone ściany mocowane na specjalnej konstrukcji przypominającej ogrodzenie są niezależnym elementem, który dopełnia przestrzeń rekreacyjną przy altanie lub tworzy zieloną klasę, czyli przyjemne miejsce, w którym można prowadzić zajęcia na świeżym powietrzu.
Czy wiecie, że zielone ściany są prostym i niedrogim rozwiązaniem, które z powodzeniem możecie zrealizować w swoim ogrodzie lub najbliższym otoczeniu?
O tym jak założyć o tym jak to zrobić przeczytacie w naszym poradniku “Klimat na 5!”
Jeśli nadal macie wątpliwości przeczytajcie dlaczego warto tworzyć zielone ściany w swoim otoczeniu. Zerknijcie też na podpowiedzi – jakie pnącza najlepiej wybrać.
W 40 partnerskich szkołach przy czujnym i merytorycznym wsparciu Gdańskich Wód realizujemy błękitno-zielone inwestycje w ramach projektu Klimat w szkołach metropolii:
- 3 niecki retencyjne
- 8 ogrodów deszczowych w gruncie
- 14 ogrodów deszczowych w skrzyniach
- 11 zielonych ścian z pnącz
- 4 kompostowniki
Zielone ściany realizujemy w szkołach:
- III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
- Szkoła Podstawowa im. mjr. H. Sucharskiego w Gościcinie
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Bolszewie
- Szkoła Podstawowa im. Pamięci Ofiar Stutthofu w Sztutowie
- Szkoła Podstawowa im.Marii Kownackiej w Kłodawie
- Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej w Pszczółkach
- Zespół Kształcenia i Wychowania w Rudnie
- Szkoła Podstawowa Nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Tczewie
- Szkoła Podstawowa nr 11 im. Mikołaja Kopernika wTczewie
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Skarszewach
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Malborku
***************
Klimat w szkołach metropolii to największy projekt edukacyjny realizowany na terenie Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot do końca kwietnia 2024 r. Celem projektu jest podniesienie świadomości uczniów, ich rodziców i mieszkańców metropolii na temat łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków.
Projekt jest realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Funduszy Norweskich i EOG oraz budżetu państwa. Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway.
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.