Pierwsze zielone ściany w szkołach metropolii już gotowe

Na zdjęciach zielone ściany przy szkołach w metropolii

Budujemy błękitno-zielone inwestycje w metropolitalnych szkołach. W ramach naszego projektu partnerujące placówki otrzymują merytoryczne wsparcie i pod czujnym okiem Gdańskich Wód realizują takie inwestycje jak niecki retencyjne, ogrody deszczowe, kompostowniki  i zielone ściany.

Pierwsze zielone ściany są już gotowe.  Te realizacje pokazują jak wiele różnych zastosowań oraz funkcji może pełnić takie rozwiązanie. Poczytajcie!

– W Szkole Podstawowej nr 11 w Tczewie założyliśmy, że zieloną ścianę wykonamy na elewacji, która w maju i czerwcu nagrzewa się tak bardzo, że trudno utrzymać skupienie podczas lekcji prowadzonych w tak gorących salach. Dzięki posadzeniu pnączy przy tej elewacji, za klika lat mur porośnie szczelna warstwa liści, która skutecznie ograniczy dostęp promieni słonecznych do ściany, a tym samym zminimalizuje nagrzewanie się elewacji i pomieszczeń.  – opowiada Katarzyna Świstek, specjalistka ds. małej retencji w Gdańskich Wodach oraz ekspertka nadzorująca realizację inwestycji w ramach projektu Klimat w szkołach metropolii. I dodaje – W Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 1 w Malborku wykorzystaliśmy pnącza do zamaskowania brzydkiej ściany przy garażach, natomiast w szkołach w Kłodawie czy Pszczółkach, zielone ściany mocowane na specjalnej konstrukcji przypominającej ogrodzenie są niezależnym elementem, który dopełnia przestrzeń rekreacyjną przy altanie lub tworzy zieloną klasę, czyli przyjemne miejsce, w którym można prowadzić zajęcia na świeżym powietrzu.

Czy wiecie, że zielone ściany są prostym i niedrogim rozwiązaniem, które z powodzeniem możecie zrealizować w swoim ogrodzie lub najbliższym otoczeniu?

O tym jak założyć o tym jak to zrobić przeczytacie w naszym poradniku “Klimat na 5!”

Jeśli nadal macie wątpliwości przeczytajcie dlaczego warto tworzyć zielone ściany w swoim otoczeniu. Zerknijcie też na podpowiedzi – jakie pnącza najlepiej wybrać.

W 40 partnerskich szkołach przy czujnym i merytorycznym wsparciu Gdańskich Wód realizujemy błękitno-zielone inwestycje w ramach projektu Klimat w szkołach metropolii:

• 3 niecki retencyjne
  • 8 ogrodów deszczowych w gruncie
  • 14 ogrodów deszczowych w skrzyniach
  • 11 zielonych ścian z pnącz
  • 4 kompostowniki

Zielone ściany  realizujemy w szkołach:

• III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
  • Szkoła Podstawowa im. mjr. H. Sucharskiego w Gościcinie