Przekazujemy sprzęt multimedialny 40 metropolitalnym szkołom

Na zdjęciu nauczyciel z monitorem interaktywnym.

Laptopy, projektory, ekrany i interaktywne monitory  – sprzęt o wartości prawie 300 tys. zł trafia do 40 szkół, które biorą udział w największym projekcie edukacyjnym w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Do 12 metropolitalnych placówek pod koniec wakacji trafiły projektory, ekrany i notebooki. Kolejnych  28 placówek otrzymuje monitory interaktywne.  Jest to jeden z elementów projektu “Klimat w szkołach metropolii”, realizowanego w 40 szkołach z 28 gmin  Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Montaż monitorów rozpoczął się 29 września. Tego dnia trafiły one do:  Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pelplinie,  Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie, Szkoły Podstawowej w Szczodrowie, Szkoły Podstawowej nr 1 w Skarszewach, Szkoły Podstawowej nr 11 w Tczewie i Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Tczewie.

To już drugi projekt Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, który jest realizowany w naszej szkole – mówi Rafał Deska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie. – Szkoła wzbogaci się nie tylko o to wspaniałe urządzenie multimedialne, ale przede wszystkim w ogród deszczowy, który będzie zbierał wody opadowe z dachu. co stanowi element tzw. małej retencji. Problem nadmiernego występowania wód opadowych, a także ich braku w pewnych porach roku, jest dla nas szczególnie widoczny w Pelplinie, mieście, które jest położone na bagnach. Dzięki temu projektowi będziemy mogli przybliżać uczniom i młodzieży mieszkającej w Pelplinie problemy związane ze zbyt szybkim odpływaniem wód opadowych oraz występowaniem pór suchych, co ma związek ze zmieniającym się klimatem.

Na filmie montaż monitorów interaktywnych w metropolitalnych szkołach.

Laptopy i projektory dla 12 szkół

Wybór rodzaju sprzętu multimedialnego w ramach projektu należał do dyrekcji. Pod koniec wakacji 12 szkół otrzymało laptopy i projektory z ekranami projekcyjnymi.

• Szkoła Podstawowa w Pszczółkach
  • Szkoła Podstawowa w Kłodawie
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dębogórzu
  • Zespół Kształcenia i Wychowania w Bielkówku
  • Szkoła Podstawowa nr 1 w Malborku
  • Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego w Wejherowie
  • Szkoła Podstawowa w Pucku
  • Szkoła Podstawowa w Niestępowie
  • Zespół Szkół Technicznych w Tczewie
  • Szkoła Podstawowa w Chwaszczynie
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Gdyni
  • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 w Gdańsku

– Ekologia od wielu lat  jest jednym z naszych priorytetów, dlatego z radością przystąpiliśmy do projektu “Klimat w szkołach metropolii” – mówi Halina Podolska, dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Kłodawie. – Staramy się, aby otoczenie naszej szkoły było zielone i przyjazne, a nie zabetonowane, dlatego w ramach projektu w naszej szkole zostanie wybudowana zielona ściana. Bardzo się cieszymy ze sprzętu multimedialnego, który otrzymaliśmy pod koniec wakacji. Będzie wykorzystywany na lekcjach, ale też podczas zajęć pozalekcyjnych i uroczystości szkolnych.

Zielono-niebieskie inwestycje w szkołach i kampania edukacyjna

W projekcie “Klimat w szkołach metropolii”  prowadzone są działania, dzięki którym uczniowie i ich rodzice w przystępny sposób dowiedzą się więcej o zmianach klimatycznych i o tym, jak łagodzić skutki tych zmian.

Jesienią ruszamy ze szkoleniami dla nauczycieli przyrody, biologii i geografii. Otrzymają od nas scenariusze zajęć i materiały dydaktyczne. Sprzęt multimedialny będzie wykorzystywany podczas lekcji dotyczących ochrony klimatu.

W przyszłym roku na terenach szkół zaczną się budowy zielonych ścian, ogrodów deszczowych, niecek retencyjnych i kompostowników.