Szkolne patio z zieloną ścianą w Gościcinie

na zdjęciach zielona ściana przy szkole podstawowej w Gościcinie (gmina Wejherowo)

Dziś prezentujemy Wam zieloną ścianę w Szkole Podstawowej w Gościcinie (gmina Wejherowo). Jest to jedna z 40 błękitno-zielonych inwestycji, jakie zbudowaliśmy w metropolitalnych szkołach. W ramach naszego projektu, oprócz 11 zielonych ścian, pojawiły się także kompostowniki, gruntowe i skrzyniowe ogrody deszczowe oraz niecki retencyjne. 

Zielona ściana w SP w Gościcinie powstała na szkolnym patio. Ma długość około 8 m i wysokość około 2 m. Obsadzona jest bluszczem pospolitym, czyli jednym z najpopularniejszych pnączy ogrodowych. Roślina ta była uprawiana już w starożytnej Grecji i starożytnym Rzymie. Słynie z długowieczności – najstarsze znane egzemplarze mają ponad 200 lat. 

Korzenie przybyszowe do wspinania

Bluszcz pospolity jest zimozielonym pnączem, które rośnie około 50 cm rocznie i potrafi osiągnąć nawet 30 m wysokości. Główną jego ozdobą są liście: ciemnozielone, skórzaste i zielone w zimie. Jest to pnącze samoczepne, czyli może wspinać się po pionowych podporach dzięki korzeniom przybyszowym (czepnym, powietrznym) wytwarzanym na pędach. Czepiają się one innych pędów, jak też wszelkich podpór znajdujących się w ich zasięgu. Umożliwiają roślinie sprawne obrastanie różnorodnych powierzchni. Bez problemu wrasta w korę drzew, szpary murów i czepia się wszelkich nierówności. Na drzewach nie sięgają jednak żywych tkanek, przez co bluszcz nie osłabia porastanej rośliny, wykorzystując ją tylko, jako podporę. Czepiają się nawet gładkich powierzchni malowanych tak zwaną „farbą olejną” i lakierami.

Bluszcz przechodzi dwa stadia rozwoju – młodociane (wegetatywne) i dojrzałe (owocujące) – znacznie różniące się między sobą wyglądem i charakterem wzrostu. Roślina w stanie młodocianym (najczęściej taką spotykamy) ma giętkie pędy z korzeniami czepnymi. Forma dojrzała ma sztywne pędy, czasami sterczące do góry, z niedużą liczbą lub bez korzeni czepnych. 

na zdjęciach bluszcz pospolity

Miododajne kwiaty późną jesienią

Bluszcz kwitnie jesienią – od września do listopada. Ma niepozorne, zielonobiałe kwiaty zebrane w kuliste baldaszki, które dzięki miododajnym właściwościom, przyciągają owady. Owocem są czarnofioletowe pestkowce, dojrzewające w kwietniu–maju. 

Roślina ta nie ma szczególnych wymagań, co do jakości gleby, na której rośnie, jednak lepiej rozwija się na glebach lekkich i bogatych w próchnicę. Najlepiej rośnie w cieniu lub półcieniu. Pomimo pojawienia się całej gamy pnączy i ich odmian, bluszcz pospolity pozostaje najważniejszym wiecznie zielonym pnączem w polskim klimacie. Bardzo dobrze nadaje się do pergoli, ścian, ogrodzeń oraz miejsc, które chcemy przykryć zimozieloną osłoną. Owoce te są trujące dla ludzi, ale stanowią pokarm dla ptaków.

 

***

Chcesz wiedzieć więcej?

W ramach projektu “”Klimat w szkołach metropolii” zachęcamy do korzystania z darmowych scenariuszy lekcji i materiałów edukacyjnych, które można pobrać z naszej strony z zakładki Materiały do pobrania oraz praktycznego poradnika Klimat na 5!, w którym prezentujemy  proste instrukcje realizacji kompostowników, zielonych ścian, niecek retencyjnych oraz ogrodów deszczowych, które można zrealizować w swoim ogrodzie lub najbliższym otoczeniu.

 

Klimat w szkołach metropolii to największy projekt edukacyjny realizowany na terenie Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot do końca kwietnia 2024 r.  Celem projektu jest podniesienie świadomości uczniów, ich rodziców i mieszkańców metropolii  na temat łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków.

Projekt jest realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Funduszy Norweskich i EOG oraz budżetu państwa. Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Fot. K. Kędzior

Skip to content