Trochę wody dla ochłody?

Na zdjęciu rośliny na trawniku miejskim.

Tego lata padają kolejne rekordy najwyższych temperatur w historii. Zdaniem naukowców 2023 rok może się okazać najcieplejszym rokiem na świecie. Fale upałów są coraz częstsze, trwają coraz dłużej, a temperatury są coraz wyższe. Może jednak nie ma się czym martwić? Szczególnie, że niektórzy specjaliści twierdzą, że Polski klimat coraz bardziej przypomina klimat Włoch sprzed 70 lat. A przecież Włochy jak nic kojarzą nam się z wakacjami!

Wydawać by się więc mogło, że te zmiany klimatu to wręcz piękna perspektywa. Niestety tak nie jest. Naukowcy tłumaczą że, klimat Włoch kształtował się stopniowo i na przestrzeni bardzo długiego czasu. Dzięki temu ekosystemy, rośliny, zwierzęta i ludzie miały warunki, aby harmonijnie adaptować się do sytuacji. 

Tymczasem aktualne zmiany klimatu mają zupełnie inny charakter. Są zjawiskiem, które zachodzi w sposób tak szybki i dynamiczny, że nie ma mowy o stopniowym i harmonijnym dostrajaniu się do nowej rzeczywistości. Dlatego mówi się o kryzysie klimatycznym. Ta sytuacja niesie za sobą szereg konsekwencji niebezpiecznych dla naszego zdrowia i życia. Są to m.in. fale upałów, pożary, susze czy nasilające się ekstremalne zjawiska pogodowe takie jak ulewne deszcze, burze czy porywiste wiatry.  

Czy można coś zrobić z tym KRYZYSEM? Tak! Tak jak z każdym kryzysem, warto zrozumieć jego przyczyny i poszukać rozwiązań. W projekcie Klimat w szkołach metropolii mówimy o tym jak łagodzić zmiany klimatu oraz adaptować się do ich skutków poprzez ograniczanie lokalnej emisji gazów cieplarnianych oraz wykorzystanie prostych rozwiązań z zakresu błękitno – zielonej infrastruktury. Skupiamy się na rozwiązaniach bazujących na przyrodzie, które sprzyjają magazynowaniu cennej wody deszczowej oraz pokazujemy jak czerpać z tego korzyści dla nas i dla środowiska.

Jak zatrzymać wodę opadową przy pomocy błękitno – zielonej infrastruktury?

Błękitno – zielona infrastruktura to rozwiązania bazujące na przyrodzie, które wykorzystują potencjał roślin, gleby i wody, również deszczowej. Mogą nimi być zagłębienia terenu w formie niecek retencyjnych porośniętych piękną łąką, ogrody deszczowe przypominające rabaty ogrodowe, a także zielone ściany z pnącz lub kompostowniki. Dzięki takim obiektom woda deszczowa jest magazynowana w miejscu opadu, przez co ograniczamy ryzyko podtopień i powodzi, pomagamy przyrodzie tworząc dla niej sprzyjające warunki oraz poprawiamy mikroklimat w naszym otoczeniu. Błękitno – zielona infrastruktura może stanowić alternatywę lub wsparcie dla tradycyjnych rozwiązań szarej infrastruktury.

Na zdjęciach rośliny i przykłady zielono-niebieskiej infrastruktury. 

Gdzie szukać inspiracji?

Wakacje to doskonały czas, żeby przyjrzeć się z bliska rozwiązaniom błękitno – zielonej infrastruktury oraz zacząć stosować je w swoim najbliższym otoczeniu. Zajrzyjcie do poradnika “Klimat na 5!” i zobaczcie jak założyć zieloną ścianę, kompostownik oraz wykonać kwitnącą nieckę retencyjną lub ogród deszczowy. 

Przyjrzyj się swojemu otoczeniu podczas deszczu i zastanów jak możesz wykorzystać “trochę wody dla ochłody” i stworzyć dobry klimat w swoim najbliższym otoczeniu.

Powyżej film na temat zatrzymywania wody opadowej. 

Na grafice plakat mówiący o projekcie „Klimat w szkołach metropolii”.

Skąd wziąć pieniądze na przydomowe obiekty do magazynowania wody deszczowej?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) rozpoczął trzecią edycję programu “Moja woda” skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. W ramach programu można otrzymać dofinansowanie do 6000 zł. Program “Moja woda” ma pomóc w łagodzeniu skutków suszy i przeciwdziałaniu podtopieniom budynków w Polsce.

https://www.gov.pl/web/klimat/musimy-dbac-o-wode-ruszaja-dotacje-na-przydomowe-systemy-zbierania-deszczowki

Dla spragnionych wiedzy o tegorocznym lecie:

źródło: https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/lato-za-ktorym-nie-bedziemy-tesknic/

źródło: https://cordis.europa.eu/article/id/445610-summer-2023-hot-hotter-hottest/pl 

Skip to content