Z okazji dzisiejszego święta, czyli Dnia Ziemi, życzymy zarówno Wam jak i sobie, żeby… to święto trwało przez cały rok, każdego dnia.
- Żeby był to dzień zachwytu przyrodą i ekosystemem naszej planety, a nie tylko jednorazowa akcja zbierania śmieci lub sadzenia drzew (choć to też jest ważna i pożyteczna sprawa!).
- Żebyśmy lepiej rozumieli procesy, którymi rządzi się nasza Planeta i wiedzieli jak łagodzić zmiany klimatu oraz przystosować się do ich skutków.
- Żebyśmy skutecznie wspierali bioróżnorodność i wykorzystywali potencjał roślin, gleby i wody deszczowej oraz procesy bazujące na przyrodzie w sposób zrównoważony, tworząc korzystny klimat w naszym najbliższym otoczeniu.
Jak to zrobić podpowiadamy w naszym poradniku Klimat na 5! Dowiecie się z niego po co oraz w jaki sposób tworzyć niecki retencyjne, gruntowe oraz skrzyniowe ogrody deszczowe, zielone ściany z roślin pnących oraz kompostowniki.
***
Klimat w szkołach metropolii to największy projekt edukacyjny realizowany na terenie Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot do końca kwietnia 2024 r. Celem projektu jest podniesienie świadomości uczniów, ich rodziców i mieszkańców metropolii na temat łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków.
Projekt jest realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Funduszy Norweskich i EOG oraz budżetu państwa. Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway.
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.