Włączamy się w Dni Solidarności Klimatycznej. Wystawa o projekcie „Klimat w szkołach metropolii” w Gdańsku

Wystawa o projekcie "Klimat w szkołach metropolii" na ul. Lastadia w Gdańsku

W sąsiedztwie ogrodu deszczowego przy ul. Lastadia w Gdańsku zagościła mini wystawa o “Klimacie w szkołach metropolii”. Okazją do zaprezentowania projektu są Dni Solidarności Klimatycznej, które rozpoczęły się w poniedziałek, 12 września i potrwają do niedzieli, 19 września. W metropolii wspólnie działamy na rzecz zielonej Europy!

W ramach odbywających się po raz drugi Dni Solidarności Klimatycznej Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot i samorządy Trójmiasta zapraszają na wydarzenia poruszające zagadnienia zmian klimatu i degradacji środowiska. 

Szczegółowy plan wydarzeń II Dni Solidarności Klimatycznej znajdziecie TU >>>

Jednym z punktów DSK jest wystawa przy ul. Lastadia w Gdańsku. Podejmuje ona dwa ważne tematy: zanieczyszczenia planety plastikiem oraz konieczności zatrzymywania wody w środowisku.

 – Mikroplastik opanował już cały świat. Drobinki plastiku odnaleziono nawet w świeżym śniegu padającym na Antarktydzie – mówi Agnieszka Kowalkiewicz, rzeczniczka prasowa Gdańskich Wód, partnera projektu “Klimat w szkołach metropolii”. – Mobilna wystawa edukacyjna “Mikroplastik – wielki problem” powstała, aby uświadomić mieszkańcom, iż konsekwencje zanieczyszczenia środowiska plastikiem dotyczą każdego z nas i każdy z nas może temu zapobiec, zmieniając swoje nawyki.

Na prezentowanych tablicach możemy dowiedzieć się chociażby, iż niedopałki papierosów są najczęściej wyrzucanymi śmieciami na świecie, a zdecydowana większość z nich posiada filtr z tworzywa sztucznego, który w procesie rozpadu zamieni się właśnie w mikrodrobiny. 

– Mikroplastik to nie tylko zagrożenie dla ludzi, ale przede wszystkim dla zwierząt – dodaje Agnieszka Kowalkiewicz. – Co roku tysiące zwierząt w tym ptaki wodne umierają z powodu zjadanego plastiku. Zwierzęta mylą plastik z pokarmem, co skutkuje zadławieniem się fragmentami plastiku. Im więcej plastiku w środowisku, tym więcej go w naszym, ludzkim, organizmie. Doświadczenia naukowców pokazują, iż wdarł się on w ludzki cykl pokarmowy i trafia do naszego organizmu wraz ze spożywanymi  rybami czy wodą.

Wystawa opowiada też o tym, dlaczego warto zbierać deszczówkę i jak można to robić. Tych zagadnień  dotyczy największy projekt edukacyjny w regionie pn. “Klimat w szkołach metropolii”. Zwraca on uwagę na zmiany klimatu i uczy młodzież łagodzenia ich skutków. 

Zdjęcia z wystawy TU >>>

W ramach projektu w 40 szkołach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot budujemy ogrody deszczowe, zielone ściany, kompostowniki i niecki retencyjne. Warto wybrać się na spacer na ul. Lastadia w Gdańsku, aby zobaczyć, jak wygląda ogród deszczowy.

– Ogrody deszczowe nie tylko zbierają deszczówkę, ale także pobrane wraz z nią zanieczyszczenia – mówi Agnieszka Kowalkiewicz. – Przypominają zwyczajny ogród, ale składają się w ponad 50 proc. ze specjalnych gatunków roślin hydrofitowych, dodatkowo oczyszczających wodę. Zbierają  deszczówkę z pobliskich terenów np. z dachów, chodników i parkingów. Chłoną ją nawet 40 procent  lepiej niż klasyczny trawnik.

Ogrody deszczowe mogą być wykonane przez każdego – w gruncie lub w pojemniku (nawet na balkonie). Jak je zrobić? Sprawdź TU >>>

Skip to content