Zatrzymać wodę – czyli jak skutecznie zabezpieczyć się przed suszą i zmniejszyć ryzyko podtopień?

Na zdjęciu przykład niecki retencyjnej. 

W zależności od sytuacji deszcz budzi różne emocje. W okresie suszy każda kropla wody jest na wagę złota, ale gdy jest go za dużo stwarza ryzyko podtopień i powodzi. Jak sobie z tym radzić? Szczególnie teraz gdy zmiany klimatu skutkują coraz częściej skrajnymi pogodami – od wyczerpujących upałów po niepokojące nawalne deszcze. Czy można się zabezpieczyć z jednej strony przed suszą, a z drugiej strony zmniejszyć ryzyko podtopień?

Tak! W projekcie “Klimat w szkołach metropolii” pokazujemy jak to robić za pomocą błękitno – zielonej infrastruktury, czyli rozwiązań bazujących na przyrodzie, które wykorzystują potencjał roślin, gleby i wody, również deszczowej. Zobaczcie krótki filmik, w którym nasza ekspertka ds. edukacyjnych Joanna Paniec prezentuje jak działa niecka retencyjna zrealizowana przez partnera merytorycznego projektu Gdańskie Wody Sp. z o.o.

Powyżej film pt. Zatrzymać wodę – czyli jak skutecznie zabezpieczyć się przed suszą i zmniejszyć ryzyko podtopień?

 

Niecka retencyjna to łagodne zagłębienie terenu, w którym czasowo gromadzi się woda. Nieckę najczęściej obsiewa się łąką kwietną. Wykonanie niecki polega na odpowiednim wymodelowaniu terenu tj. ukształtowaniu spadków terenowych, tak, aby woda opadowa z nawierzchni utwardzonych spływała grawitacyjnie do odpowiednio przygotowanego zagłębienia. Takie rozwiązanie może wspomagać tradycyjną kanalizację deszczową, albo ją zastępować.

Jak to działa?

W przypadku suszy:
zgromadzona w niecce woda deszczowa stopniowo nawadnia rośliny oraz tworzy korzystny mikroklimat schładzając i nawilżając powietrze. 

W przypadku długotrwałych lub bardzo intensywnych opadów:
niecka retencyjna jest miejscem, które przechwytuje i zatrzymuje nadmiar wody w kontrolowany sposób, dzięki czemu ogranicza ryzyko podtopień.

 

Niecka retencyjna jest nie tylko narzędziem, które pomaga przystosować się do zmian klimatu, ale również wpływa na ich łagodzenie. Zatrzymanie wody w miejscu opadu oraz wykorzystanie różnych gatunków roślin łąkowych, które dają schronienie owadom, ptakom i małym ssakom to skuteczny sposób na przeciwdziałanie kryzysowi klimatyczno – ekologicznemu. To również atrakcyjny i estetyczny pomysł, który warto wykorzystać w swoim ogrodzie lub najbliższym otoczeniu np. jako element systemu zieleni miejskiej.


Jak to zrobić?

Zajrzyjcie do przygotowanego przez nas poradnika “Klimat na 5!”  i dowiedzcie się jak wykonać elementy błękitno – zielonej infrastruktury:
🔹nieckę retencyjną
🔹ogród deszczowy w gruncie
🔹ogród deszczowy w skrzyni
🔹zieloną ścianę
🔹kompostownik

Skąd wziąć pieniądze na przydomowe obiekty do magazynowania wody deszczowej?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) rozpoczął trzecią edycję programu “Moja woda” skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. W ramach programu można otrzymać dofinansowanie do 6000 zł. Program “Moja woda” ma pomóc w łagodzeniu skutków suszy i przeciwdziałaniu podtopieniom budynków w Polsce.

Wszystkie informacje jak ubiegać się o dotację dostępne są TUTAJ

Skip to content