Zielone światło dla edukacji klimatycznej: Podsumowanie szkoleń w ramach projektu „Klimat w szkołach metropolii”

Na zdjęciu nauczyciele podczas szkolenia „Klimat w szkołach metropolii”.

19 września zakończyliśmy ważny etap w realizacji projektu „Klimat w szkołach metropolii” – ostatnie z pięciu szkoleń dla nauczycieli. To nie tylko ważny etap w naszym projekcie, ale przede wszystkim potwierdzenie, że projekt odpowiada na istotną potrzebę, związaną z mitygacją i adaptacją do zmian klimatu oraz zapewnia inspirujące i praktyczne narzędzia edukacyjne a edukacja na temat klimatu staje się priorytetem w polskich szkołach.

Szkolenia: Miejsce inspiracji i wymiany wiedzy

W ciągu ostatnich miesięcy mieliśmy przyjemność przeszkolić 85 nauczycieli z 40 szkół województwa pomorskiego. Każde spotkanie to inspirujące rozmowy o zmianach klimatu, sposobach ich łagodzenia oraz przystosowania się do ich skutków. Pokazaliśmy, jak praktyczne rozwiązania takie jak niecki retencyjne, ogrody deszczowe czy zielone ściany mogą stać się częścią codziennego krajobrazu edukacyjnego.

Zielono-niebieska infrastruktura: Łączymy teorię z praktyką

Podczas szkoleń uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się więcej o zielono-niebieskiej infrastrukturze. Prezentowaliśmy konkretne rozwiązania, które już niebawem zostaną wdrożone w metropolitalnych placówkach edukacyjnych. Projekty takie jak kompostowniki, zielone ściany czy ogrody deszczowe mają na celu nie tylko promowanie ekologicznego stylu życia, ale także pokazanie jak w prosty i niedrogi sposób wykorzystać rozwiązania bazujące na przyrodzie w celu wykorzystania cennej wody opadowej, zapobieganiu suszy, miejskim wyspom ciepła czy podtopieniom, a w efekcie promowanie ekologicznego stylu życia i postaw proekologicznych.

 

Materiały dydaktyczne: Nowoczesne narzędzia dla nauczycieli

Kluczowym elementem szkoleń było omówienie przygotowanych przez ekspertów scenariuszy lekcji. Dzięki nim nauczyciele otrzymali gotowe narzędzia do prowadzenia zajęć na temat klimatu – zarówno dla uczniów szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Materiały dydaktyczne, takie jak karty pracy, prezentacje czy gry, są dostępne bezpłatnie na stronie klimatwszkolach.pl.

 

Współpraca międzynarodowa: Siła globalnej wymiany doświadczeń

Nie możemy nie wspomnieć o naszym norweskim partnerze – International Development Norway, który wzbogacił projekt o ciekawe przykłady rozwiązań, inspirujące przykłady projektów edukacyjnych czy sposobów realizacji edukacji klimatycznej na terenie Norwegii. Podobnie Gdańskie Wody, merytoryczny partner projektu, prezentując praktyczne przykłady realizacji nieck i ogrodów deszczowych.

 

Podsumowanie

Projekt „Klimat w szkołach metropolii” pokazuje jak edukacja klimatyczna może być nieodłącznym elementem nowoczesnego systemu edukacji. Wierzymy, że dzięki wspólnym działaniom stworzymy lepszy, zielony klimat w naszej metropolii.

Dołącz do nas i twórzmy wspólnie dobry klimat w naszym najbliższym otoczeniu! 🌍


Jak to zrobić?

Zajrzyjcie do przygotowanego przez nas poradnika “Klimat na 5!”  i dowiedzcie się jak wykonać elementy błękitno – zielonej infrastruktury:
🔹nieckę retencyjną
🔹ogród deszczowy w gruncie
🔹ogród deszczowy w skrzyni
🔹zieloną ścianę
🔹kompostownik

Skąd wziąć pieniądze na przydomowe obiekty do magazynowania wody deszczowej?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) rozpoczął trzecią edycję programu “Moja woda” skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. W ramach programu można otrzymać dofinansowanie do 6000 zł. Program “Moja woda” ma pomóc w łagodzeniu skutków suszy i przeciwdziałaniu podtopieniom budynków w Polsce.

Wszystkie informacje jak ubiegać się o dotację dostępne są TUTAJ

Skip to content