Błękitno-zielona inwestycja w Pucku

na zdjęciach ogród deszczowy przy szkole w Pucku

Prezentujemy kolejną inwestycję, jaka powstała w ramach projektu Klimat w szkołach metropolii. Gruntowy ogród deszczowy – sojusznik w walce o ochronę klimatu powstał w  Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku.

W ramach naszego projektu w 40 partnerskich szkołach przy czujnym i merytorycznym wsparciu Gdańskich Wód realizujemy błękitno-zielone inwestycje:

• 3 niecki retencyjne
  • 8 ogrodów deszczowych w gruncie
  • 14 ogrodów deszczowych w skrzyniach
  • 11 zielonych ścian z pnącz
  • 4 kompostowniki

Ogrody deszczowe w gruncie realizujemy w szkołach:

• Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Gdyni
  • Szkoła Podstawowa nr 1 w Rumi
  • Zespole Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie
  • Szkoła Podstawowa w Niestępowie
  • Szkoła Podstawowa we Chwaszczynie
  • Szkoła Podstawowa w Suchym Dębie
  • Szkoła Podstawowa Nr 4 w Pruszczu Gdańskim

Ogród deszczowy – jakie ma zalety:

• zatrzymuje wodę opadową na dłużej;

• zmniejsza ryzyko podtopień spowalniając spływ wody opadowej;

• zapewnia roślinom nawadnianie w okresach suszy;

• oczyszcza deszczówkę;

• jest porośnięty różnorodną roślinnością, więc zwiększa powierzchnię zieleni oraz różnorodność przyrodniczą;

Projekt jest realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Funduszy Norweskich i EOG oraz budżetu państwa. Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway.

Fot. K. Kędzior