Książki z klimatem, czyli co warto przeczytać?

grafika z chłopcem z książkami na głowie i z napisem "Książki z klimatem, czyli co warto przeczytać?

W dzisiejszych czasach ochrona klimatu to jeden z najważniejszych tematów, dlatego znalezienie odpowiednich informacji na ten temat staje się bardzo ważne. Zachęcamy do skorzystania z polecanych przez nas filmów i postów na Instagramie oraz propozycji książkowych.

 

Książki dla małych i dużych:

“Klimat. To o czym dorośli ci nie mówią, bo często sami nie wiedzą” / Boguś Janiszewski / Publicat, 2020

Książka o kryzysie klimatycznym. Opowieść rozpoczyna się od objaśnienia, skąd się wzięło życie i czego życie potrzebuje do życia. Dowiadujemy się, skąd się bierze tlen, a skąd dwutlenek węgla; co to jest atmosfera, co się aktualnie z nią dzieje oraz czy człowiek zawsze tak mieszał w naturze. Poznajemy sposoby, w jaki pozyskuje się energię (węgiel, ropa) oraz skutki zwiększenia poziomu dwutlenku węgla w atmosferze. Przeczytamy o nowych pomysłach na produkcję energii i o tym, które z nich dają efekty. Sprawdzimy także, co z kryzysem robią państwa i organizacje międzynarodowe, a co może zrobić każdy z nas.

 

“Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na ziemi?” / Kristina Scharmacher-Schreiber, Stephanie Marian/ BABARYBA 2020

To popularnonaukowa książka o kwestiach klimatycznych z różnych perspektyw. Na początku autorki opowiadają o tym, czym jest klimat i co to są strefy klimatyczne. Potem przeczytamy o efekcie cieplarnianym i o cyrkulacji powietrza na Ziemi. Dowiemy się też, jaka działalność człowieka ma negatywny wpływ na wzrost temperatury i co z tego wynika.

Bez zbędnego straszenia autorki skupiają się na tym, co każdy z nas może zrobić dla zmian.

 

Książki dla dorosłych: 

“Recepta na lepszy klimat” / Szymon Bujalski / Wysoki Zamek 2022

Przyznajmy to wprost: jako ludzkość zrobiliśmy wiele, by wywołać chorobę – zmianę klimatu. Książka Recepta na lepszy klimat nie jest jednak o tym, że nasz miejski organizm i tworzący go ludzie kierują się coraz szybciej na łoże śmierci. Przede wszystkim jest o tym, jak zmieniać ten organizm tak, by był zdrowszy, bardziej odporny i mniej zarażał. I byśmy korzyści z tego odczuli już teraz. Natychmiast. Przykłady, że można działać w tym kierunku, znajdziemy również w Polsce.

“Kryzys klimatyczny. Co ty możesz zrobić, aby mu zaradzić?”/ Prof. Szymon Malinowski, Jonathan L. Ramsey / Wydawnictwo Psychoskok Sp. z o.o. 2021 

Książka to rozmowy pomiędzy Jonathanem L. Ramseyem a profesorem Szymonem Malinowskim. Przygotowali krótki przewodnik dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się, co w codziennej praktyce możemy zrobić dla powstrzymania bądź spowolnienia kryzysu klimatycznego i ekologicznego. Większość z nas jest pochłonięta pracą, utrzymaniem rodziny czy realizacją swoich planów i zawodowych ambicji. Nie zwracamy uwagi lub też nie wiemy, że świat stoi właśnie na granicy destabilizacji związanej z katastrofa klimatyczną. Świadomość konsekwencji naszych codziennych wyborów jest kluczem do ocalenia naszego świata. Książka zawiera propozycję prostych rozwiązań, które można stosować każdego dnia z myślą o naszej planecie i przyszłych pokoleniach.

 

****************

Klimat w szkołach metropolii to największy projekt edukacyjny realizowany na terenie Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot do końca kwietnia 2024 r.  Celem projektu jest podniesienie świadomości uczniów, ich rodziców i mieszkańców metropolii  na temat łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków.

Projekt jest realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków @fundusze_norweskie_i_eog oraz budżetu państwa. @metropolia_gdansk_gdynia_sopot realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym @gdanskiewody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway. 

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.






Skip to content