Metropolia z klimatem

Plakat dotyczący działań w projekcie

Gwałtowne burze i ulewy.  Powodzie i podtopienia. Fale upałów i długie tygodnie bez kropli deszczu.  Każdy z nas tego doświadczył, a to tylko kilka skutków zmian klimatu.  Nie ma na co czekać, trzeba działać, aby pomóc naszej Planecie! Znacie powiedzenie “kropla drąży skałę”? Każdy z nas może dodać “kroplę”, która pomoże naszej Planecie ograniczyć skutki zmiany klimatu. Gdzie? Tuż obok nas – w ogrodzie przy domu lub szkole, na trawniku przy bloku, a nawet w doniczce na balkonie. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Dziesiątki przeszkolonych nauczycieli, kilka tysięcy uczniów po lekcjach o klimacie, do tego zielono-niebieskie inwestycje w 40 szkołach, darmowe materiały edukacyjne, sprzęt multimedialny i spora dawka wiedzy o zmianach klimatycznych i o tym, jak je łagodzić oraz adaptować się do ich  skutków. Klimat w szkołach metropolii to największy projekt edukacyjny w Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot.  

W ramach projektu: 

 • przeszkoliliśmy ponad 80 nauczycieli biologii, geografii i przyrody,
 • do wszystkich metropolitalnych szkół podstawowych i średnich trafiły scenariusze zajęć o zmianach klimatycznych i o tym, jak je łagodzić i przystosować się do ich skutków za pomocą błękitno – zielonej infrastruktury,
 • ponad 6 tysięcy uczniów wzięło udział w zajęciach przygotowanych na podstawie kreatywnych scenariuszy i przeprowadzonych przez przeszkolonych przez  ekspertów nauczycieli, 
 • przygotowaliśmy i udostępniamy online darmowe materiały edukacyjne dla uczniów i nauczycieli,
 • przygotowaliśmy wystawę, która prezentuje dwa ważne tematy: zanieczyszczenie wody plastikiem oraz konieczność zatrzymywania wody w środowisku,
 • wzięliśmy udział w debacie „Klimat w szkołach metropolii”- jaki klimat dla zmian zbudują młodzi?”, która odbyła się w ramach kongresu Smart Metropolia, organizowanego przez Metropolię Gdańsk-Gdynia-Sopot,
 • w 40 szkołach metropolii budujemy zielono-niebieskie inwestycje, tj. niecki retencyjne, skrzyniowe i gruntowe ogrody deszczowe, zielone ściany i kompostowniki, 
 • szkoły biorące udział w projekcie otrzymały od nas sprzęt multimedialny (monitory interaktywne lub laptopy i projektory z ekranami),
 • do 40 placówek trafią sadzonki i narzędzia do  dodatkowych nasadzeń roślin,
 • przygotowaliśmy poradnik Klimat na 5!, w którym prezentujemy zielono-niebieskie inwestycje,
 • inspirujemy do bycia eko, pokazujemy jak wykorzystać potencjał roślin, gleby i wody deszczowej, pokazujemy, jak ciekawie uczyć o klimacie,
 • uczniów z metropolitalnych szkół podstawowych i średnich zaprosiliśmy do konkursu na ekoinicjatywy “Chrońmy klimat metropolii”. Wyniki już wkrótce.


****************

Klimat w szkołach metropolii to największy projekt edukacyjny realizowany na terenie Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot do końca kwietnia 2024 r.  Celem projektu jest podniesienie świadomości uczniów, ich rodziców i mieszkańców metropolii  na temat łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków.

Projekt jest realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków @fundusze_norweskie_i_eog oraz budżetu państwa. @metropolia_gdansk_gdynia_sopot realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym @gdanskiewody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway. 

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
Skip to content