Zajrzyj do niecki retencyjnej w listopadzie, weź udział w konkursie i pojedź do Norwegii!

Na zdjęciu niecka retencyjna.

Po ciepłym październiku przyszedł mokry listopad. Ryzyko podtopień związane z długotrwałymi i intensywnymi opadami to spore utrapienie w szczelnie zabetonowanych miastach. Z drugiej strony w czasie postępujących zmian klimatycznych woda stanowi cenny zasób. Czy można pogodzić ze sobą te dwie, zdawałoby się skrajne perspektywy związane z deszczem?

Tak! W projekcie “Klimat w szkołach metropolii” pokazujemy jak to robić za pomocą błękitno – zielonej infrastruktury, czyli rozwiązań bazujących na przyrodzie, które wykorzystują potencjał roślin, gleby i wody, również deszczowej. Zobaczcie krótki filmik, w którym nasza ekspertka ds. edukacyjnych Joanna Paniec prezentuje jak funkcjonuje w listopadzie niecka retencyjna zrealizowana przez partnera merytorycznego projektu Gdańskie Wody Sp. z o.o.

Niecka retencyjna to łagodne zagłębienie terenu, w którym czasowo gromadzi się woda. Nieckę najczęściej obsiewa się łąką kwietną. Wykonanie niecki polega na odpowiednim wymodelowaniu terenu tj. ukształtowaniu spadków terenowych, tak, aby woda opadowa z nawierzchni utwardzonych spływała grawitacyjnie do odpowiednio przygotowanego zagłębienia. Takie rozwiązanie może wspomagać tradycyjną kanalizację deszczową, albo ją zastępować.

Jak funkcjonuje niecka retencyjna w listopadzie?

  • w przypadku długotrwałych lub bardzo intensywnych opadów niecka retencyjna jest miejscem, które przechwytuje i zatrzymuje nadmiar wody w kontrolowany sposób, dzięki czemu ogranicza ryzyko podtopień.
  • zgromadzona w niecce woda deszczowa stopniowo wsiąka w glebę i nawadnia rośliny
  • łąka kwietna porastająca nieckę retencyjną stanowi cenne wsparcie dla bioróżnorodności – tworzą ją różnorodne gatunki roślin, które w okresie jesienno – zimowym stanowią schronienie dla owadów i drobnych ssaków, a nasiona w zaschniętych kwiatostanach to jedno z zimowych źródeł pokarmu dla ptaków

Niecka retencyjna to również praktyczny i estetyczny pomysł, który warto wykorzystać w swoim ogrodzie lub najbliższym otoczeniu np. jako element systemu zieleni miejskiej.


Jak to zrobić?

Zajrzyjcie do przygotowanego przez nas poradnika “Klimat na 5!” i dowiedzcie się jak wykonać elementy błękitno – zielonej infrastruktury:

🔹nieckę retencyjną
🔹ogród deszczowy w gruncie
🔹ogród deszczowy w skrzyni
🔹zieloną ścianę
🔹kompostownik

Masz pomysł jak ciekawie promować rozwiązania błękitno – zielonej infrastruktury?

Zajrzyj do regulaminu naszego konkursu i wygraj atrakcyjne nagrody! Jeśli znasz kogoś kto może być zainteresowany udziałem w konkursie podziel się informacją o konkursie. Razem działajmy na rzecz zielonej Europy.

Informacje o konkursie znajdziesz TUTAJ

Porównaj jak wygląda niecka retencyjna pod koniec lata → Zatrzymać wodę – czyli jak skutecznie zabezpieczyć się przed suszą i zmniejszyć ryzyko podtopień?

Skip to content