Mitygacja i adaptacja do zmian klimatu – te dwa trudne słowa coraz częściej można usłyszeć w radiu i telewizji, często pojawiają się w gazetach i w internecie. Co tak naprawdę znaczą?
MITYGACJA to łagodzenie zmian klimatu, czyli działania, które ograniczają emisję CO2 i innych gazów cieplarnianych oraz wspomagają ich pochłanianie. Spowalniają zmiany klimatu, a docelowo mają je powstrzymać. Może to być np:
- ograniczenie transportu drogowego,
- korzystanie z odnawialnych źródeł energii,
- oszczędzanie wody pitnej,
- sadzenie lasów, ochrona i odtwarzanie terenów podmokłych.
To też wykorzystywanie wody deszczowej, wspieranie bioróżnorodności i dbanie o dobry stan gleby co jest tematem projektu „Klimat w szkołach metropolii”.
ADAPTACJA to działania, które podejmujemy, by dostosować się do życia w nowych warunkach klimatycznych. Aby dostosować warunki naszego życia do aktualnych realiów klimatycznych i pogodowych w przestrzeni wokół nas powinniśmy rozumieć mechanizmy związane ze zmianami klimatu. Dlatego bardzo ważna jest edukacja dotycząca zmian klimatu i wspierania środowiska przyrodniczego.
W ramach projektu Klimat w szkołach metropolii uczymy o rozwiązaniach opartych na przyrodzie (Nature Based Solutions). To rozwiązania stosowane w przestrzeni przekształconej przez człowieka, które bazują na elementach i procesach występujących w naturze. To np. łąki kwietne, które zatrzymują więcej wody deszczowej niż trawnik i stanowią schronienie i bazę pokarmową dla określonych zwierząt. Rozwiązania te zapewniają korzyści przyrodnicze i ekonomiczne oraz zwiększają komfort życia ludzi.
W 40 szkołach w całej metropolii powstają zielone ściany, niecki retencyjne, skrzyniowe i gruntowe ogrody deszczowe oraz kompostowniki. Dzięki temu każdy z nas będzie miał wkład w przystosowanie się do nowych warunków (adaptacja do zmian klimatu), ale także wpłynie to korzystnie na naszą przyszłość poprzez łagodzenie, spowolnienie, a docelowo zatrzymanie zmian klimatu (mitygacja).
Chcesz wiedzieć więcej?
W ramach projektu “”Klimat w szkołach metropolii” zachęcamy do korzystania z darmowych scenariuszy lekcji i materiałów edukacyjnych, które można pobrać z naszej strony z zakładki Materiały do pobrania oraz praktycznego poradnika Klimat na 5!, w którym prezentujemy proste instrukcje realizacji kompostowników, zielonych ścian, niecek retencyjnych oraz ogrodów deszczowych, które można zrealizować w swoim ogrodzie lub najbliższym otoczeniu.
***************
Klimat w szkołach metropolii to największy projekt edukacyjny realizowany na terenie Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot do końca kwietnia 2024 r. Celem projektu jest podniesienie świadomości uczniów, ich rodziców i mieszkańców metropolii na temat łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków.
Projekt jest realizowany w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie pochodzi ze środków Funduszy Norweskich i EOG oraz budżetu państwa. Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway.
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.