Zmiany klimatu: adaptacja i mitygacja

Zdjęcie przedstawia szkolenie dla nauczycieli

Mitygacja i adaptacja do zmian klimatu – te dwa trudne słowa coraz częściej można usłyszeć w radiu i telewizji, często pojawiają się w gazetach i w internecie. Co tak naprawdę znaczą?

MITYGACJA to łagodzenie zmian klimatu, czyli działania, które ograniczają emisję CO2 i innych gazów cieplarnianych oraz wspomagają ich pochłanianie. Spowalniają zmiany klimatu, a docelowo mają je powstrzymać. Może to być np:

• ograniczenie transportu drogowego,
  • korzystanie z odnawialnych źródeł energii,
  • oszczędzanie wody pitnej,
  • sadzenie lasów, ochrona i odtwarzanie terenów podmokłych.

To też wykorzystywanie wody deszczowej, wspieranie bioróżnorodności i dbanie o dobry stan gleby co jest tematem projektu „Klimat w szkołach metropolii”.

ADAPTACJA to działania, które podejmujemy, by dostosować się do życia w nowych warunkach klimatycznych. Aby dostosować  warunki naszego życia do aktualnych realiów klimatycznych i pogodowych w przestrzeni wokół nas powinniśmy rozumieć mechanizmy związane ze zmianami klimatu. Dlatego bardzo ważna jest edukacja dotycząca zmian klimatu i wspierania środowiska przyrodniczego.

W ramach projektu Klimat w szkołach metropolii uczymy o rozwiązaniach opartych na przyrodzie (Nature Based Solutions). To rozwiązania stosowane w przestrzeni przekształconej przez człowieka, które bazują na elementach i procesach występujących w naturze. To np. łąki kwietne, które zatrzymują więcej wody deszczowej niż trawnik i stanowią schronienie i bazę pokarmową dla określonych zwierząt. Rozwiązania te zapewniają korzyści przyrodnicze i ekonomiczne oraz zwiększają komfort życia ludzi.

W 40 szkołach w całej metropolii powstają zielone ściany, niecki retencyjne, skrzyniowe i gruntowe ogrody deszczowe oraz kompostowniki. Dzięki temu każdy z nas będzie miał wkład w przystosowanie się do nowych warunków (adaptacja do zmian klimatu), ale także wpłynie to korzystnie na naszą przyszłość poprzez łagodzenie, spowolnienie, a docelowo zatrzymanie zmian klimatu  (mitygacja)